Znaleziono kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich. W sobotę ewakuacja 6 tys. mieszkańców Morąga

Polska
Znaleziono kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich. W sobotę ewakuacja 6 tys. mieszkańców Morąga
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Polsat News

Na terenie jednostki wojskowej w Morągu (Warmińsko-Mazurskie) znaleziono w czwartek kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich - to prawdopodobnie pozostałość po zasypanym dawnym składzie amunicji z czasów II wojny światowej. Pociski będą usuwane i wywożone w sobotę. Na czas trwania akcji ma zostać ewakuowanych ok. 6 tys. mieszkańców miasta, w tym pacjenci miejscowego szpitala.

- Teren znaleziska został zabezpieczony i nie ma w tej chwili realnego zagrożenia dla mieszkańców Morąga - podkreślił rzecznik 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej st. chor. Mikołaj Błogosławski.


Znalezisko zidentyfikowali i zabezpieczyli saperzy z patrolu rozminowania z Lidzbarka Warmińskiego. W ich ocenie, na czas usuwania i wywożenia pocisków na poligon konieczne będzie wyznaczenie tzw. strefy zagrożenia w promieniu 1,5 km od miejsca znalezienia pocisków.

 

Mundurowi ruszają do mieszkańców z ulotkami


W czwartek wieczorem zebrany w morąskim ratuszu sztab kryzysowy zdecydował, że akcja podjęcia pocisków przez saperów ma odbyć się w najbliższą sobotę w godz. 10-13. Na czas trwania akcji ewakuować trzeba będzie około 6 tys. mieszkańców.


Zastępca burmistrza Morąga Leszek Biernacki powiedział, że w piątek od południa do domów mieszkańców zagrożonej strefy docierać będą mundurowi z ulotkami informującymi o zarządzonej na następny dzień akcji ewakuacyjnej. Pojawią się też plakaty, komunikaty w lokalnych mediach i na portalach społecznościowych.

 

Ewakuowany zostanie również szpital


Dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Kuriata poinformował, że na terenie wyznaczonym do ewakuacji znalazł się również morąski szpital, w którym hospitalizowanych jest ok. 50 pacjentów, w tym osoby pod opieką paliatywną, które wymagają transportowania w pozycji leżącej. Jak dodał, ustalane są placówki, do których zostaną przewiezieni pacjenci, ewakuacja szpitala będzie prowadzona stopniowo i zacznie się prawdopodobnie już w piątek.


Według niego ewakuować trzeba będzie również ok. 50 podopiecznych dwóch domów pomocy społecznej, a także ok. 30 "osób leżących" z prywatnych mieszkań.

 

Zamknięte drogi wojewódzkie i wstrzymany ruch kolejowy


Dyr. Kuriata powiedział też, że w zabezpieczeniu terenu na czas akcji uczestniczyć będzie wojsko i żandarmeria, policja, straż pożarna i ochotnicy z OSP. W sobotę planowane jest zamknięcie dróg wojewódzkich na terenie miasta i wstrzymanie ruchu kolejowego, prawdopodobnie sześciu pociągów.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie