Łowczy Krajowy złożył rezygnację "w związku z naciskami na ministra związanymi z ASF"

Polska
Łowczy Krajowy złożył rezygnację "w związku z naciskami na ministra związanymi z ASF"
zdj. ilustracyjne/Polsat News

Przewodniczący zarządu głównego, Łowczy Krajowy Piotr Jenoch w środę złożył na ręce ministra środowiska rezygnację ze stanowiska Łowczego Krajowego - czytamy na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego. Dodano, że Jenoch ma pełnić swoją funkcję do 15 lutego.

O rezygnacji Łowczego Krajowego poinformował Polski Związek Łowiecki.

 

"Bezprecedensowe naciski związane z ASF"

 

"W związku z bezprecedensowymi naciskami na ministra środowiska związanymi z ASF, o odwołanie Piotra Jenocha z funkcji Łowczego Krajowego, informujemy, że 23 stycznia pan Piotr Jenoch złożył na ręce ministra środowiska rezygnację ze stanowiska Łowczego Krajowego" - napisano w komunikacie PZŁ.

 

"Podczas dzisiejszego, porannego spotkania z Ministrem Środowiska Henrykiem Kowalczykiem, Łowczy Krajowy Piotr Jenoch został poproszony o złożenie rezygnacji, co w przypadku jej braku miało skutkować odwołaniem Łowczego przez ministra" - napisano w dokumencie.

 

"Według relacji ministra Henryka Kowalczyka, prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Rafał Malec poinformował go o braku możliwości współpracy z zarządem głównym Polskiego Związku Łowieckiego" - napisano.

 

"Wypowiedź pana prezesa Rafała Malca zaskakuje w obliczu jego publicznej deklaracji, złożonej członkom Naczelnej Rady Łowieckiej na posiedzeniu 3 stycznia 2019 r., o woli dobrej współpracy z zarządem głównym dla dobra łowiectwa" - poinformował Związek.

 

Nowy statut Polskiego Związku Łowieckiego

 

Piotr Jenoch ma pełnić swoją funkcję do 15 lutego. Według związku ma dokończyć przygotowania do zaplanowanego na 16 lutego Krajowego Zjazdu Delegatów tej organizacji, podczas którego ma zostać uchwalony jej nowy statut.

 

Funkcję Łowczego Krajowego Piotr Jenoch pełnił od kwietnia 2018 roku.

 

Polski Związek Łowiecki w swoim oświadczeniu przypomniał, że Jenoch zlecił audyt za poprzednie lata. Z tego przeglądu działań organizacji ma wynikać, że doszło tam do licznych nieprawidłowości.

 

"Łowczy Krajowy zlecił szeroko zakrojony audyt za lata ubiegłe, a po tym, jak audytorzy wskazali liczne nieprawidłowości mogące skutkować wielomilionowymi stratami dla PZŁ, Zarząd Główny PZŁ zdecydował o skierowaniu do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie w tej sprawie zostało objęte szczególnym nadzorem Prokuratury Krajowej. Audyt w PZŁ jest kontynuowany" - głosi oświadczenie zatytułowane: "Łowczy krajowy zmuszony do rezygnacji. Niepewne losy polskiego łowiectwa". 

 

Polski Związek Łowiecki podkreślił także, że Piotr Jenoch za priorytetowe uważał działania zgodne z rządową strategią walki z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) jednak na pierwszym miejscu stawiał przy tym "etykę łowiecką i konieczność jej przestrzegania w każdych warunkach, przez wszystkich myśliwych".

mta/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie