Instrukcja dla myśliwych: jeśli zablokują odstrzał sanitarny, róbcie zdjęcia, wezwijcie policję

Polska
Instrukcja dla myśliwych: jeśli zablokują odstrzał sanitarny, róbcie zdjęcia, wezwijcie policję
PAP/Darek Delmanowicz

"W przypadku blokowania polowania i odstrzału sanitarnego: przerwij polowanie. Użyj sprzętu audiowizualnego do dokumentacji zajścia. Nie wdawaj się w dyskusje i polemikę z osobami, które usiłują je zakłócić" -zaleca myśliwym Polski Związek Łowiecki. Powodem wydania przez PZŁ instrukcji były przypadki zakłócenia odstrzału dzików 12 i 13 stycznia. Następne polowania na dziki już w ten weekend.

12 stycznia myśliwi rozpoczęli skoordynowanie polowania na dziki. Jak informował minister środowiska Henryk Kowalczyk, jednym z powodów masowego odstrzału dzików jest walka z ASF. Polowania, przeciw którym protestują aktywiści twierdząc, że nie rozwiążą one problemu rozprzestrzeniania się ASF, będą przeprowadzane w kolejne weekendy 19-20 i 26-27 stycznia. Zdaniem aktywistów, działania mają w drastyczny sposób ograniczyć populację dzików.

 

5 przypadków zakłóceń

 

Pierwsze skoordynowane polowania odbyły się 12 i 13 stycznia. Wzięło w nich udział 5664 myśliwych - podała Alicja Fruzińska z Polskiego Związku Łowieckiego. Zastrzelono wówczas 721 dzików. 

 

Fruzińska poinformowała również, że odnotowano 5 przypadków zakłóceń.

 

To z tego m.in. powodu związek opublikował na swojej stronie instrukcję Zakłócanie polowań zbiorowych - zasady postępowania, w której przypomniał m.in., że "pojawianie się osób postronnych na obszarach gdzie prowadzone jest polowanie stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zarówno myśliwych jak i osób blokujących polowania".

 

"W przypadku realizacji odstrzału sanitarnego, w drodze polowania, który wynika z przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, osoby zakłócające lub blokujące tego rodzaju polowania podlegają sankcjom karnym, w tym grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3" - głosi instrukcja.

 

"Dokumentuj zajście"

 

PZŁ zaleca, aby o przerwanym odstrzale sanitarnym powiadomić policję i władze łowieckie.

 

"Konieczne jest także oszacowanie strat finansowych, które ponieśli myśliwi i koło łowieckie, celem ewentualnego wystąpienia z roszczeniem cywilnym wobec osób, które to polowanie zakłócały lub blokowały" - napisał związek.

 

I zalecił: "W przypadku blokowania polowania zbiorowego, indywidualnego i odstrzału sanitarnego: przerwij polowanie. Użyj sprzętu audiowizualnego do dokumentacji zajścia. Nie wdawaj się w dyskusje i polemikę z osobami, które usiłują zakłócić przebieg polowania. Zgłoś sprawę do najbliższej jednostki policji z prośbą o interwencję”.

 

ASF w Polsce

 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że według danych na koniec grudnia w Polsce potwierdzono 3318-3347 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). 

 

Polski Związek Łowiecki przekonuje, walka z ASF nie ogranicza się tylko do odstrzału dzików. W czterech wschodnich okręgach związek utworzył grupy interwencyjne, ktorych zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu się potencjalnie zarażonych dzików zza wschodniej granicy.

 

Z kolei aktywiści przekonują, że masowy odstrzał jedynie drastycznie zmiejszy populację dzików i nie powstrzyma rozpowszechniania się ASF. Według nich, najlepszym sosobem na walkę z tą groźną chorobą jest bioasekuracja.

pgo/dro/luq/ PAP, polatnews.pl,
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie