"Drobna stłuczka" wicepremier Szydło. Naprawa limuzyny ma kosztować 92 tys. zł

Polska
"Drobna stłuczka" wicepremier Szydło. Naprawa limuzyny ma kosztować 92 tys. zł
Polsat News

"Całkowity koszt naprawy Audi Q7 wyniósł 43 134, 66 zł (...) W odniesieniu do BMW, koszt przywrócenia pojazdu do stanu sprzed kolizji szacowany jest na 91 981, 02 zł" - poinformowała Służba Ochrony Państwa w odpowiedzi na interpelację Krzysztofa Brejzy. Poseł PO zapytał o kolizję kolumny rządowej z wicepremier Beatą Szydło. Była szefowa rządu informowała wówczas, że była to "drobna stłuczka".

Do kolizji doszło 25 października ubiegłego roku w Imielinie (Śląskie). 

 

- Przez przejście dla pieszych przechodził pieszy i peugot kierowany przez 77-letniego mężczyznę zahamował, kolejne dwa auta również, ale nie udało się zahamować na tyle, żeby nie doszło do zderzenia - informowała wówczas podinspektor Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa śląskiej policji.

 

Według ustaleń funkcjonariuszy, za zdarzenie odpowiadał kierowca ostatniego samochodu w kolumnie rządowej (Audi Q7).  Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 220 zł oraz 6 punktami karymi.

 

W wyniku zdarzenia nie było poszkodowanych.

 

- Osoba ochraniana (Beata Szydło - red.), która jechała w drugim samochodzie, została przetransportowana do miejsca zamieszkania - dodała Nowara.

 

Wicepremier napisała tego samego dnia na Twitterze, że doszło do "drobnej stłuczki".

 

"Za naprawę zapłaci funkcjonariusz"

 

Poseł Krzysztof Brejza (PO) zapytał pod koniec grudnia Służbę Ochrony Państwa o koszty naprawy dwóch rządowych limuzyn, które zostały uszkodzone wskutek zdarzenia. 

 

Komendant SOP poinformował, że w Audi Q7 doszło do uszkodzenia "zderzaka przedniego, błotnika, chłodnicy wody, chłodnicy oleju, chłodnicy klimatyzacji, pokrywy przedniej oraz reflektorów przednich".

 

"Całkowity koszt naprawy wyniósł 43 134,66 złotych, samochód został naprawiony w 2018 roku" - odpisał gen. Miłkowski.

Z dokumentu wynika również, że Q7 miało wykupioną "polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej". Jak poinformował SOP, koszt naprawy pokryje funkcjonariusz służby, który prowadził audi - "do kwoty trzymiesięcznego uposażenia".

 

Dopłaci SOP

 

Gen. Tomasz Miłkowski dodał, że "pozostała część została poniesiona przez Służbę Ochrony Państwa z budżetu na 2018 roku".

 

Z kolei koszt naprawy rządowego BMW oszacowano na 91 981 zł i 2 grosze - poinformował SOP.

 

"W wyniku kolizji w samochodzie marki BMW doszło do uszkodzenia następujących elementów pojazdu: zderzaka przedniego, pokrywy przedniej, reflektorów przednich, zderzaka tylnego, pokrywy bagażnika, lamp tylnych oraz tłumika końcowego" - wskazał generał. 

 

Ten samochód też miał wykupione OC. Jak napisał komendant SOP, koszt naprawy "zostanie w części pokryty przez funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa do kwoty trzymiesięcznego uposażenia, reszta zostanie poniesiona przez Służbę Ochrony Państwa z budżetu na 2019 rok". 

 

Dachowanie, potrącenie dziecka

 

Funkcjonariusze powołanej w lutym 2018 r. Służby Ochrony Państwa mają na swoim koncie kilka kolizji z udziałem najważniejszych osób w państwie. 27 lutego w Krakowie limuzyna z prezydentem Andrzejem Dudą najechała na separator oddzielający pas ruchu od torowiska. Z kolei 19 marca auto z kolumny marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego uderzyło w bariery energochłonne na terenie Podkarpacia.

 

15 kwietnia auto SOP dachowało w powiecie tucholskim; czterech funkcjonariuszy trafiło do szpitala, a 4 października jeden z radiowozów z prezydenckiej kolumny potrącił w Oświęcimiu dziecko

 

13 stycznia w Krakowie doszło z kolei do kolizji limuzyny wicepremiera Jarosława Gowina.

 

Proces ws. wypadku w Oświęcimiu 

 

Sama Beata Szydło - jeszcze jako premier - uczestniczyła w kolizji z udziałem limuzyny byłego Biura Ochrony Rządu. Do wypadku doszło 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu. 

 

W sprawie tego zdarzenia toczy się proces przed Sądem Okręgowym w Krakowie.

 

Oskarżonym o nieumyślne spowodowanie wypadku jest 21- Sebastian Kościelnik - kierowca fiata seicento, które uczestniczyło w zdarzeniu. Kierowca nie przyznaje sie do winy.

 

Zobacz styczniowy wyjazd limuzyny rządowej Beaty Szydło spod pałacu Prezydenckiego.

 

zdr/dro/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze