"SE": rozbijają auta, dostają bonusy. Ponad 5 mln zł premii dla funkcjonariuszy SOP

Polska
"SE": rozbijają auta, dostają bonusy. Ponad 5 mln zł premii dla funkcjonariuszy SOP
Polsat News

Służba Ochrony Państwa powołana w miejsce Biura Ochrony Rządu działa od lutego tego roku, ale jej funkcjonariuszom przyznano już łącznie 5,3 mln zł premii w formie "nagród uznaniowych" - informuje "Super Express". Dziennik przypomina jednocześnie o kolizjach i wypadkach z udziałem kolumn rządowych i prezydenckiej.

"Łączna kwota nagród uznaniowych przyznanych dotąd w SOP wyniosła 5 mln 383 tys. 419 zł. Średnia nagroda uznaniowa wyniosła 2 tys. 860 zł" - poinformowało "Super Express" biuro prasowe Służby Ochrony Państwa.

 

Według komunikatu SOP, nagrody były przyznawane za m.in. wyniki w służbie, realizacje zadań o szczególnej złożoności i osiągnięcia sportowe. Największą premię miał otrzymać komendant SOP Tomasz Miłkowski - 14 tys. złotych. Premie dla jego zastępców wyniosły od 10 tys. do 12 tys. złotych.

 

Kolizje i wypadki z udziałem SOP

 

Dziennik przypomina, że powołana w lutym SOP ma na swoim koncie kilka "wpadek", jeśli chodzi o ochronę przejazdów najważniejszych osób w państwie. 27 lutego w Krakowie limuzyna z prezydentem Andrzejem Dudą najechała na separator oddzielający pas ruchu od torowiska. Z kolei 19 marca auto z kolumny marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego uderzyło w bariery energochłonne na terenie Podkarpacia.

 

Do kolejnych "wpadek" można zaliczyć również: dachowanie auta SOP 15 kwietnia w powiecie tucholskim (czterech funkcjonariuszy trafiło do szpitala), potrącenie dziecka w Oświęcimiu przez jeden z radiowozów z prezydenckiej kolumny 4 października i kolizja samochodu z wicepremier Beatą Szydło w Imielinie 25 października.

 

Ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu (BOR), weszła w życie 1 lutego. Zadania SOP nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. Nowa służba ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom, m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

bas/luq/ Super Express, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze