Wybuch agresji wobec Wenezuelczyków w Ekwadorze po zabójstwie kobiety w ciąży

Świat
Wybuch agresji wobec Wenezuelczyków w Ekwadorze po zabójstwie kobiety w ciąży
PAP/EPA/JOSE JACOME

Co najmniej 80 Wenezuelczyków mieszkających w Ekwadorze padło ofiarami agresji ze strony Ekwadorczyków. Do ataku doszło po tym jak w sobotę Wenezuelczyk zamordował swą partnerkę będącą w ciąży - poinformowało EFE w poniedziałek.

- Rzucano w nich kamieniami, zostali pobici, w wielu miastach w kraju. 82 osoby zostały zaatakowane i są ranne - powiedział Eduardo Febres Cordero szef organizacji Wenezuelczycy poza granicami, i dodał, że do ataków w miejscowości Ibarra doszło po zamordowaniu w sobotę ciężarnej kobiety i po wypowiedzi prezydenta Ekwadoru Lenina Moreno.

 

Po tej zbrodni Moreno zauważył, że Ekwador otworzył się dla Wenezuelczyków, ale "nie poświęci swojego bezpieczeństwa". Oświadczenie to krytykowane było przez organizacje praw człowieka, które postrzegają te słowa jako "przyzwolenie" na ataki na migrantów z Wenezueli.

- Nie możemy stygmatyzować wenezuelskiej społeczności za to, czego dokonał jeden osobnik - powiedział Febres Cordero w wywiadzie dla EFE.

 

Napastnik, który zamordował kobietę, był jej partnerem i został ujęty.


"Wenezuelczycy won!"

 

Organizacje proimigranckie również mówią o czterech Wenezuelczykach, którzy ponieśli śmierć w Ibarra, jednak policja kategorycznie temu zaprzecza.

 

W poniedziałek, co najmniej 100 osób wzięło udział w marszu upamiętniającym zamordowaną kobietę. W trakcie marszu niektórzy wznosili okrzyki "Wenezuelczycy won!".

 

Kobietobójstwa (hiszp. feminicidio - zabójstw kobiet w wieku 15 lat i starszych, zamordowanych z powodu płci) są plagą w Ameryce Łacińskiej.

 

Liczba zabójstw rośnie


CEPAL (Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów) podała, że w 19 krajach w Ameryki Łacińskiej i na Karaibach w 2017 roku doszło do 2559 przypadków kobietobójstwa. Jeśli do tych danych doliczymy przypadki zabójstw z kolejnych czterech krajów z tego regionu, które rejestrują tylko zabójstwa kobiet popełnione przez partnera lub byłego partnera kobiety, to liczba ta wzrasta do 2795.

 

Jak w grudniu 2018 r. podał the Wall Street Journal, np. w Salwadorze, kraju liczącym 6,3 mln mieszkańców, liczba zabójstw, których ofiarami padają kobiety, od roku 2013 wzrosła ponad dwukrotnie do 469 w roku 2017, a wskaźnik zgonów na 100.000 kobiet jest ponad sześciokrotnie wyższy niż w Stanach Zjednoczonych.

 

Jak podaje CEPAL, (dane z 2016 r.) wskaźnik zgonów na 100.000 kobiet dla krajów z regionu kształtują się następująco: Salvador (10,2), Honduras (5,8) Belize (4,8), Trynidad i Tobago (3,0), Gwatemala (2,6).

prz/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie