Uchwała ws. "rozproszenia" Sądu Najwyższego. Izby są lokowane w różnych budynkach

Polska
Uchwała ws. "rozproszenia" Sądu Najwyższego. Izby są lokowane w różnych budynkach
Polsat News

Zgromadzenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w przyjętej we wtorek uchwale sprzeciwiło się "rozproszeniu" Sądu Najwyższego i lokowaniu jego poszczególnych izb w odrębnych budynkach rozmieszczonych w różnych miejscach Warszawy.

O uchwale zgromadzenia podjętej w tej sprawie poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Jak dodał uchwała przyjęta została jednogłośnie.

 

- Zgromadzenie (...) stwierdza, że przepisy regulaminu SN, ponad stuletnia tradycja najwyższego organu sądowniczego Rzeczypospolitej Polskiej, a nade wszystko powaga Sądu Najwyższego wymagają tego, aby wszystkie izby SN mieściły się w gmachu Sądu Najwyższego przy Placu Krasińskich - zaznaczono w tej uchwale.

 

Jak przypomniano ulokowanie siedziby SN przy historycznym placu nie było przypadkowe - "miało wyraźnie nawiązywać do tradycji sądowniczych i przedwojennej siedziby SN w Pałacu Krasińskich oraz stanowić widoczny symbol przejęcia sukcesji tradycji ustrojowej i orzeczniczej przedwojennego SN przez powołany na nowo po roku 1989 Sąd Najwyższy".

 

Na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia br. w SN powołane zostały dwie nowe Izby: Dyscyplinarna oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

 

Prezes Gersdorf: kłopoty z miejscami

 

Niedawno I prezes SN Małgorzata Gersdorf mówiła, że sytuacja z miejscami dla sędziów w Sądzie Najwyższym jest bardzo niekomfortowa. Zapowiedziała, że niezbędne będzie przeniesienie jednej z izb SN poza główną siedzibę. - To dezintegracja Sądu Najwyższego - oceniała.

 

- W tej chwili wyprowadziliśmy już z budynku SN Biuro Studiów i Analiz oraz Zespół ds. korespondencji kierowanej do SN. Obywatele nie będą mogli przyjść do budynku Sądu Najwyższego żeby złożyć skargę. Będą musieli iść na ulicę Ciasną - wskazywała Gersdorf. Jak zaznaczała, sędziowie SN dzielą ze sobą gabinety "po dwóch lub trzech".

 

W rozmowie z wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewniał wtedy, że jeśli prezes Gersdorf zwróci się do resortu w tej sprawie, to ministerstwo będzie starało się pomóc w miarę możliwości. Zaznaczył jednak, że kwestia organizacji miejsc w Sądzie Najwyższym nie leży bezpośrednio w zakresie decyzyjnym Ministerstwa Sprawiedliwości. 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie