Awaria ciepłownicza w Kielcach usunięta. Kaloryfery mają grzać około południa

Polska

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zapewnia, że dziś około południa wszyscy mieszkańcy z osiedli Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze będą mieli już ciepłe kaloryfery i gorącą wodę. W nocy z poniedziałku na wtorek, udało się naprawić uszkodzony ciepłociąg. Obecnie jest on napełniany wodą. Awaria dotknęła w sumie około 10 tys. ludzi.

W nocy z poniedziałku na wtorek naprawiono uszkodzony ciepłociąg. Zaczęto uzupełniać wodę, która wyciekła podczas awarii.

 

- W tej chwili trwają już prace wykończeniowe po całej nocy. Zamykanie systemu i przygotowanie magistrali do uruchomienia - powiedział Polsat News prezydent miasta Bogdan Wenta.

 

Do awarii, która wyłączyła ciepło na osiedlach Świętokrzyskim i Słonecznym Wzgórzu doszło w niedzielę. Uszkodzona została główna linia zasilająca te osiedla - znalezienie dokładnego miejsca awarii było bardzo trudne, bo w miejscu gdzie prawdopodobnie do niej doszło, jest bardzo wysoka skarpa, a sieć jest ułożona głęboko pod tą skarpą.

 

- Dość dużo czasu zajęło nam zlokalizowanie tej awarii - powiedziała w poniedziałek wieczorem Anna Niedzielska, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Kielcach.

 

W województwie świętokrzyskim trwają ferie, dlatego nie ma uczniów w szkołach. Wg informacji przekazanych przez Wentę, jeśli chodzi o przedszkola, to nie ma na razie problemów z utrzymaniem w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury.

 

Miasto przygotowało miejsca noclegowe

 

- Zastanawialiśmy się nad przeniesieniem dzieci do innych przedszkoli, ale okazało się, że w tej chwil nie ma takiej potrzeby - zapewnił prezydent Wenta.

 

Władze miasta przygotowywały się w poniedziałek na sytuację, gdyby naprawa awarii miała potrwać dłużej. Chodzi o pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców osiedli, gdzie do domów nie dociera ciepło.

 

- Zbieramy informacje o ilości miejsc noclegowych. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) zbiera informacje o osobach starszych, chorych, które w pierwszej kolejności będą potrzebowały pomocy. Gdyby doszło do pesymistycznego wariantu, to będziemy zapewniać noclegi, wyżywienie, koce dla tych, którzy będą tego potrzebowali - omówiła rzeczniczka prezydenta Kielc, Anna Ciulęba.

 

Od niedzielnego wieczoru w związku z awarią przez całą dobę działa telefon interwencyjny 41 331 29 93.

 


Obecnie w Kielcach jest kilkunastostopniowy mróz. W nocy termometry wskazywały minus 15 stopni Celsjusza.

paw/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze