Nowoczesna nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska

Polska

Nowoczesna nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska - poinformowała w poniedziałek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zapowiedziała, że jej partia poprze w wyborach pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, jeśli zdecyduje się ona na kandydowanie.

Wybory na prezydenta Gdańska odbędą się najprawdopodobniej 3 marca - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

 

- Dzisiaj, jak wpłyną dokumenty do KPRM, opracowywane przez MSWiA, pan premier wyda rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, wyznaczając wybory. Najprawdopodobniej będzie to 3 marca br. - oświadczył Dworczyk.

 

- Nowoczesna zadecydowała, że nie będziemy wystawiać kandydata na prezydenta Gdańska - oświadczyła liderka Nowoczesnej w poniedziałek na konferencji prasowej. Lubnauer poinformowała też, że Nowoczesna poprze w wyborach Aleksandrę Dulkiewicz, jeśli zdecyduje się ona na kandydowanie.

 

Zdaniem Lubnauer, Dulkiewicz jest osobą, która będzie realizować testament Pawła Adamowicza, a jej kandydatura - przekonywała - wypełnia oczekiwania gdańszczan i gdańszczanek.

 

- Uważamy, że Aleksandra Dulkiewicz jest najbliższym współpracownikiem Pawła Adamowicza, pierwszym wiceprezydentem, jak i również osobą, która się bardzo dobrze sprawdziła w czasie organizacji ostatnich dni, organizacji pogrzebu, mimo bardzo trudnych okoliczności - oceniła.

 

Paweł Adamowicz został w sobotę pochowany w Bazylice Mariackiej. Urnę z prochami zmarłego złożono w świątyni w kaplicy św. Marcina. W pożegnaniu Pawła Adamowicza wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie.

 

Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w zeszły poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

 

Wybory przedterminowe Prezes Rady Ministrów zarządza w drodze rozporządzenia. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej premier wyznacza datę wyborów, przypadającą - zgodnie z Kodeksem wyborczym - w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Rozporządzenie w tej sprawie niezwłocznie podaje do publicznej wiadomości wojewoda, w formie obwieszczenia.

 

Wybory, także przedterminowe, odbywają się w dniu wolnym od pracy. Ostatnia z niedziel, mieszcząca się w 90-dniowym terminie, przypada 14 kwietnia.

 

[ZOBACZ TEŻ] "Szef był dla nas ojcem". Aleksandra Dulkiewicz wspomina Pawła Adamowicza

 

 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie