600 osób ewakuowano z domów po trzęsieniu ziemi w rejonie Etny

Świat
600 osób ewakuowano z domów po trzęsieniu ziemi w rejonie Etny
PAP/EPA/Orietta Scardino
Zniszczona fasada kościoła we Fleri

600 osób ewakuowano ze zniszczonych domów po trzęsieniu ziemi koło Katanii na Sycylii, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w rezultacie przebudzenia się wulkanu Etna. Wstrząs miał magnitudę 4,8. Lekkie obrażenia odniosło ok. 30 osób. Szkody są znaczne. Ludzie, którzy musieli opuścić swoje zniszczone domy, zostali umieszczeni w hotelach i pensjonatach - poinformowały lokalne władze.

Do wstrząsu doszło o godz. 3:19 nad ranem w środę, w pobliżu znajdującej się na północ od Katanii gminy Viagrande - poinformował Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Wstrząs sejsmiczny miał magnitudę 4,8 i był najsilniejszy od chwili, gdy Etna przebudziła się w tych dniach, wyrzucając z siebie lawę i chmury popiołu. 

 

Służby medyczne w Katanii podały, że żadna z osób nie odniosła większych obrażeń w wyniku zawalenia się fragmentów murów i ścian w domach. Według relacji włoskich mediów, mieszkańcy w panice wybiegli na ulice, a wielu z nich później publikowało w mediach społecznościowych zdjęcia uszkodzonych budynków.

 

PAP/EPA/Orietta Scardino

 

Miejscowe centrum Obrony Cywilnej, koordynujące akcję ratunkową na terenie dotkniętym przez trzęsienie ziemi poinformowało, że szkody zanotowano w sześciu gminach: Zafferana Etnea, Acireale, Aci Sant'Antonio, Aci Catena, Aci Bonaccorsi i Santa Venerina.

 

W tej ostatniej miejscowości zniszczonych jest 15 domów.

 

W Acireale uszkodzeniu uległ kościół. Runęła tam statua świętego Emidiusza, który czczony tam jest jako ten, który chroni przed trzęsieniem ziemi.

 

 

 

Zamknięte lotnisko

 

W ciągu pierwszej doby po przebudzeniu się Etny, w jej rejonie zanotowano ponad 130 wstrząsów. Z powodu wzmożonej aktywności wulkanu i wydobywającej się z niego chmury dymu i popiołu, w poniedziałek wieczorem zamknięto lotnisko w Katanii, choć już we wtorek zostało ono ponownie otwarte.

 

Wznosząca się na wysokość 3326 metrów n.p.m. Etna jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. Poprzednio chmura dymu i popiołu wydobywała się z niej wiosną 2017 r., zaś ostatnie duże erupcje miały miejsce na przełomie 2007 i 2008. 

mta/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie