Apel do uczestników pogrzebu Adamowicza: zamiast kwiatów wsparcie WOŚP i Hospicjum ks. Dutkiewicza

Polska
Apel do uczestników pogrzebu Adamowicza: zamiast kwiatów wsparcie WOŚP i Hospicjum ks. Dutkiewicza
Polsat News

Kościół Ewangelicki zachęca do zbiórki datków na rzecz WOŚP we wszystkich parafiach jako wyraz szacunku dla zmarłego prezydenta Gdańska, gest solidarność z WOŚP oraz sprzeciw wobec przemocy i agresji w debacie publicznej. O to samo proszą bliscy zmarłego, tych którzy chcą przyjść na pogrzeb: zamiast kwiatów - wsparcie finansowe hospicjum i WOŚP, które będą żywymi pomnikiemi pamięci Adamowicza.

Jak poinformowała w przekazanym komunikacie rzeczniczka Kościoła luterańskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Radcy Konsystorza postanowili przekazać 10 tys. zł na rzecz WOŚP z funduszy Konsystorza oraz o skierowaniu listu pasterskiego do wiernych przez zwierzchnika Kościoła bp. Jerzego Samca.

 

W liście pasterskim przekazanym bp Samiec nawiązuje do listu św. Pawła do Rzymian, który głosi m.in.: "Miłość niech będzie nieobłudna. Brzydźcie się złem, trzymajcie się dobrego. Miłością braterską jedni drugich miłujcie, wyprzedzajcie się wzajemnie w okazywaniu szacunku, w gorliwości nie ustawając, płomienni duchem, Panu służcie, w nadziei radośni, w ucisku cierpliwi, w modlitwie wytrwali".

 

Bp Samiec podkreśla w liście, że trudno o bardziej wyraźny Boży znak skierowany do Jego ludu. "Jako społeczeństwo jesteśmy podzieleni, a nienawiść zbiera żniwo nie tylko na internetowych forach, ale i w życiu codziennym. Potrzebujemy łaski, miłosierdzia, otwarcia, szacunku i odpowiedzialności" - pisze luterański hierarcha w liście.

 

Przypomina w nim też, że w minionym tygodniu podczas spotkania noworocznego zorganizowanego przez Polską Radę Ekumeniczną podpisano wspólne wezwanie do przeciwdziałania nienawiści. - Stanowi ono odpowiedź chrześcijan różnych wyznań na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli święta dobroczynności i otwartości - podkreślił bp Samiec.

 

W apelu czytamy: "Jako Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej chcemy jednoznacznie wystąpić przeciwko wszelkim przejawom nienawiści, w tym mowie nienawiści obecnej w debacie publicznej. Nienawiść oddala nas od siebie, sprawia, że pielęgnujemy uprzedzenia i zamiast budować silne i solidarne społeczeństwo, zgadzamy się na utrwalanie podziałów".

 

Bp Samiec zwraca się w liście z prośbą, abyśmy prosili Boga o przemianę serc, aby te słowa nie pozostały tylko zwykłą deklaracją zapisaną na papierze, ale stały się "nieustannym wezwaniem do działania i reformowania siebie, bo każda wielka przemiana zaczyna się od pojedynczej, małej przemiany konkretnego człowieka". "Jedno serce pełne autentycznej miłości i błogosławieństwa dla innych może dokonać cudu i ma moc twórczą, dzięki której świat na nowo zaczyna rozumieć znaczenie takich pojęć, jak wiara, nadzieja i właśnie miłość" - podkreśla luterański hierarcha.

 

Bp Samiec wzywa w liście wiernych, aby w swoich środowiskach "dzielili się darami wiary, nadziei i miłości, by zawsze, pomimo trudności, może nawet pewnych form prześladowania, starali się zło dobrem zwyciężać".

 

Na zakończenie listu bp Samiec zwraca się też z apelem do wiernych: "Nie zniechęcajcie się, gdy usłyszycie, że to niemodne, bezsensowne, czy głupie. Bądźcie wytrwali, wierni, szczęśliwi i radośni niosąc drugiemu człowiekowi bezinteresowną miłość".

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie