"Rz": Polska odzyskała bezcenne archiwum sekretarza Piłsudskiego

Kultura
"Rz": Polska odzyskała bezcenne archiwum sekretarza Piłsudskiego
Wiki Commons/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polska odzyskała bezcenne archiwum dyplomaty Michała Sokolnickiego, bliskiego współpracownika Marszałka - donosi w piątek "Rzeczpospolita". W ośmiu paczkach z dokumentami, które trafiły do ambasady w Ankarze są m.in.: "pamiątki rodzinne Michała Sokolnickiego, rękopisy, zdjęcia i negatywy, osobiste notatki, a także np. jego legitymacja z pracy w polskim MSZ" - czytamy.

Według "Rz" część dokumentów może dotyczyć m.in. Polaków, którzy z armią generała Władysława Andersa opuszczali ZSRR. "To papiery z lat 30.-60. XX wieku. Na razie nie znamy pełnej zawartości archiwum, bo muszą to ocenić fachowcy, ale zdaniem naszych rozmówców z kręgów dyplomatycznych odnalezione dokumenty są bardzo ważne dla pełnego poznania historii polskiej dyplomacji" - podaje.

 

Jak czytamy, sprawą dokumentów zainteresował się prezydent Andrzej Duda, a w czwartek przebywający z misją w Turcji szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch spotkał się z darczyńcą Hermanem Woberem. "Prezydent w specjalnym liście podziękował za zabezpieczenie i przekazanie spuścizny po ambasadorze, ważnej postaci dla historii Polski, ale też symbolu przyjaźni i współdziałania polsko-tureckiego. Ambasador był człowiekiem, który wywarł istotny wpływ na nasze dwustronne relacje" - powiedział "Rz" Soloch.

 

Gazeta wskazuje, że Polska od kilkudziesięciu lat starała się o zwrot archiwum Sokolnickiego. "Z naszych informacji wynika, że przyspieszenie nastąpiło w ostatnich dwóch latach. W bezpośrednie negocjacje z osobą, u której zdeponowane było archiwum, zaangażował się szef attaché obrony w Ankarze płk Michał Piasecki" - zaznacza "Rz".

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Popiersie Piłsudskiego odsłonięte w ambasadzie polskiej w Brukseli

 

bas/"Rzeczpospolita", PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie