Popiersie Piłsudskiego odsłonięte w ambasadzie polskiej w Brukseli

Świat

W Brukseli na terenie ambasady RP w Królestwie Belgii odsłonięto we wtorek popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości to element obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. - To pierwszy pomnik Piłsudskiego w tym ważnym dla europejskiej i polskiej polityki mieście - powiedział zastępca prezesa IPN dr. Mateusz Szpytma.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, ambasady, Instytutu Pamięci Narodowej, Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, polscy europosłowie, członkowie Związku Piłsudczyków i Polacy mieszkający w Belgii.

 

Inaugurację uświetniła prezentacja świetlna na budynku ambasady, przedstawiająca historię Polski, oraz występ Królewskiego Zespołu Dętego z Huissignies. Polacy odśpiewali też polski hymn.

 

Instytut Pamięci Narodowej, który w całości sfinansował popiersie, był reprezentowany w Brukseli przez zastępcę prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmę.

 

- To pierwszy pomnik Piłsudskiego w tym ważnym dla europejskiej i polskiej polityki mieście. To jest też miejsce ważne dla polskiej historii. Mało osób wie, że Polacy mieli swój udział w tym, że Belgia uzyskała niepodległość w XIX wieku. Jedno z naszych powstań, insurekcja listopadowa, spowodowała, że Rosja zajęta polską sprawą musiała uznać niepodległość Belgii” - powiedział Szpytma.

 

Wiceprezes IPN podkreślił, że Piłsudski bywał w Brukseli. „W 1914 roku wizytował tutaj konspiracyjny Związek Strzelecki, który był organizowany w Belgii i Francji. (…) Piłsudski jest jednym z najważniejszych ojców odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest też tym, który miał ogromny wpływ na to, że w 1920 roku zatrzymano nawałę bolszewicką w Warszawie.


Gdyby Warszawa została zdobyta, to może padłby i Berlin, a może też Bruksela”- zaznaczył.

 

Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski podkreślił, że odsłonięcie pomnika było możliwe dzięki wsparciu IPN, który sfinansował inicjatywę.

 

- To też wielkie święto dla naszej ambasady, bo na jej terenie na stałe znajdzie się ślad historii Polski i świadectwo obecności Polaków w historii Europy i Belgii. Budynek ambasady od blisko 100 lat jest własnością Polski. To miejsce wszystkim Polakom w Belgii kojarzy się z naszym krajem - powiedział.

 

Orzechowski odczytał też na uroczystościach list Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, który w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wyraził uznanie dla inicjatywy powstania pomnika w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. " Niech odsłonięcie popiersia marszałka będzie symbolem zwycięstwa i odzyskanej wolności" - napisał Kwiatkowski w liście.

 

Jak podkreśla IPN, marszałek Józef Piłsudski jest symbolem i wyrazicielem idei walki o wolność Rzeczypospolitej Polskiej. To on jako pierwszy Polak po 1864 r. rzucił hasło walki zbrojnej o suwerenną Polskę i niezłomnie je realizował. Swoją drogę do wolności przypieczętował w 1920 r., kiedy - jak podkreśla Instytut - już jako Marszałek Polski obronił świeżo zdobytą niepodległość przed najazdem bolszewickiej Rosji.

 

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie