Miliony haseł wyciekły do sieci. Sprawdź, czy nie ma wśród nich Twoich danych

Technologie
Miliony haseł wyciekły do sieci. Sprawdź, czy nie ma wśród nich Twoich danych
Pixabay/Free-Photos

To jeden z największych wycieków danych w historii. Do sieci wyciekło prawie 773 mln adresów mailowych i 21 milionów haseł - poinformował portal wired.com. Każdy posiadacz adresu mailowego może sprawdzić, czy na liście są też jego dane. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przypominają o konieczości i sposobach ochrony w sieci.

Jednym z powodów wycieku są m.in. ataki hakerskie na portale muzyczne i platformy z grami komputerowymi online. Jako pierwszy wyciek adresów e-mail i haseł zauważył ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Troy Hunt. Znalazł on dane w kolekcji plików na platformie hostingowej MEGA pod nazwą "Collection#1", który był publikowany na różnych stronach hakerskich.

 

Drugi największy wyciek w historii 

 

Do sieci wyciekło dokładnie 772 904 991 prywatnych adresów mailowych i  ponad 21 mln haseł. To, czy twoje dane w sieci są bezpieczne można sprawdzić na stronie Have I Been Pwned. Wystarczy wpisać swój adres e-mail.

 

Plik "Collection#1" nie zawiera innych informacji wrażliwych np. o numerach kart kredytowych. Dane znajdujące się w pliku to drugi największy wyciek danych w historii. Do największego doszło w 2013 roku, kiedy do sieci trafiły dane 3 mld użytkowników serwisu Yahoo.

 

Hunt ustalił, że 140 mln adresów mailowych i 10 mln haseł w pliku "Collection#1" jest nowych i nie pojawiło się wcześniej w podobnych plikach. 

 

Koniecznie chronić 

 

Eksperci zalecają kilka sposobów, w jaki sposób można się chronić w sieci.

 

Przede wszystkim nie należy używać jednego hasła do różnych kont. Powinny też one zawierać małe i wielkie litery oraz cyfry. W mediach społecznościowych i wszystkich możliwych witrynach powinno ustawiać się dwuetapowe uwierzytelnianie. D

 

odatkową ochroną dla konta może być potwierdzenie logowania za pomocą telefonu lub adresu e-mail.

 

pgo/dro/ wired.com

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze