Wyciek skanów paszportów Polaków. Tysiące danych zagrożonych

Technologie
Wyciek skanów paszportów Polaków. Tysiące danych zagrożonych
pixabay/TheDigitalWay

Ponad 3 tys. skanów paszportów z pełnymi danymi osobowymi posiadaczy i zdjęciam, udostępniła firma pośredniczącą w uzyskiwaniu wiz do Wietnamu - poinformował niebezpiecznik.pl. Wyciek dotyczy osób, które od kwietnia 2015 r. próbowały uzyskać wizę przez stronę wietnamwiza.com. Dostęp do danych mógł uzyskać każdy internauta.

O luce na stronie poinformował niebezpiecznik.pl jeden z czytelników, starający się o wizę do Wietnamu. Gdy wysłał swój skan paszportu przez formularz dostępny na wietnamwiza.com odkrył, że dokument z jego danymi jest dostępny pod publicznym adresem URL.

 

Po usunięciu z adresu nazwy pliku, którą opisany był skan, dowolny użytkownik mógł dostać się do katalogu nadrzędnego. Znajdowały się ta, pliki z danymi osób, które przesłały swoje dane przez stronę od kwietnia 2015 r. W sumie było w nim 3491 skanów ogólnie dostępnych paszportów.

 

O sprawie niebezpiecznik.pl powiadomił Macieja Ryczkę, dyrektora biura PolViet, które prowadzi stronę. Po interwencji portalu dostęp do plików został zablokowany. PolViet przyznał jednak, że w drugim półroczu 2018 r. dochodziło do ataków na zarządzaną przez nich stronę. Tłumaczono, że wcześniej dostępu do danych chroniło "skomplikowane hasło", ale po atakach na stronę "trzeba było ją na nowo stawiać".

 

Biuro twierdzi,  że ma zamiar osobiście poinformować osoby, których dane mogły dostać się w niepowołane ręce.

bas/dro/ niebezpiecznik.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie