Aleksandra Dulkiewicz pełni obowiązki prezydenta Gdańska

Polska
Aleksandra Dulkiewicz pełni obowiązki prezydenta Gdańska
PAP/Adam Warżawa

Aleksandra Dulkiewicz została osobą pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przekazał jej w czwartek pełnomocnictwo do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska do momentu wyboru nowego prezydenta miasta.

- W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego przekazuję pani z dniem dzisiejszym pełnomocnictwo do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska. Przykro mi, że dzieje się to w tak smutnych okolicznościach - powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

 

Wojewoda życzył Aleksandrze Dulkiewicz, "by dalej realizowała program prezydenta (Pawła Adamowicza-red.)".

 

- Ze swojej strony deklaruję wsparcie w pani działaniach, może pani na mnie liczyć - mówił wojewoda.

 

- Bardzo dziękuję panie wojewodo za te słowa i nominację. Dziękuję, że to właśnie ja zostałam wskazana do pełnienia tej funkcji. Mam nadzieję, że ta decyzja przyczyni się do zasypywania podziałów między nami - mówiła Dulkiewicz.

 

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

 

Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pytana w czwartek w RMF FM, czy będzie kandydowała w wyborach na prezydenta Gdańska, podkreśliła, że jest za wcześnie, by o tym myśleć i mówić. Pochowajmy godnie prezydenta Pawła Adamowicza - apelowała.

 

Wspominając prezydenta Gdańska, podkreśliła też, że Paweł Adamowicz był dla niej jako gdańszczanki osobą bardzo ważną.

 

- Był nie tylko moim szefem, ale - chyba nie będzie nadużyciem - jeśli powiem, że był na pewno dla mnie mentorem, ale też przyjacielem. Paweł Adamowicz to człowiek z krwi i kości, o wielkim sercu, chyba największym dla Gdańska, ale przede wszystkim dla drugiego człowieka - powiedziała.

 

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Pogrzeb prezydenta odbędzie się w sobotę. Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze