P.o. prezydenta Gdańska zostanie powołany przez premiera spośród zastępców prezydenta miasta

Polska
P.o. prezydenta Gdańska zostanie powołany przez premiera spośród zastępców prezydenta miasta
Polsat News

P.o. prezydenta Gdańska zostanie powołany przez premiera spośród zastępców Pawła Adamowicza - wynika z informacji zbliżonych do rządu.

O śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza poinformował w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

 

Według informacji PAP, wojewoda pomorski spotka się z zastępcami prezydenta Gdańska w najbliższym możliwym terminie, aby ustalić, kto spośród zastępców będzie pełnić funkcję p.o. prezydenta Gdańska.

 

Powołanie pełniącego obowiązki prezydenta - jak dodało źródło PAP - ma na celu m.in. zapewnienie organizacji godnego pogrzebu, uroczystości żałobnych, okresu żałoby i "sprawne zarządzanie miastem w tej tragicznej sytuacji".

 

Zgodnie z art. 492 kodeksu wyborczego m.in. na skutek śmierci następuje wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta.

 

Wygaśnięcie mandatu m.in. na skutek śmierci stwierdza komisarz wyborczy, w terminie 14 dni od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu prezydenta przesyła się wojewodzie i przewodniczącemu rady gminy.

Natomiast zgodnie z art. 28 ustawy o samorządzie gminnym w przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta przed upływem jego kadencji, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez premiera.

 

W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem jego kadencji przeprowadza się przedterminowe wybory. Wygaśnięcie mandatu prezydenta jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie