Czechy: ulica w Pradze ma otrzymać imię Pawła Adamowicza

Polska
Czechy: ulica w Pradze ma otrzymać imię Pawła Adamowicza
PAP/Tomasz Waszczuk

Władze Pragi rozpoczęły procedurę zmierzającą do tego, aby jedną z ulic w stolicy Czech nazwać nazwiskiem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - przekazała Martina Vackova z praskiego ratusza.

Jako pierwszy taki pomysł zgłosił w internecie bliski współpracownik byłego prezydenta Vaclava Havla, Vladimir Hanzel.

 

- To symbol i to bardzo ważny symbol - powiedział długoletni, bliski współpracownik czechosłowackiego i czeskiego prezydenta Vaclava Havla, były opozycjonista i dziennikarz muzyczny Vladimir Hanzel. Zwrócił uwagę, że prezydent Gdańska już w pięć dni po śmierci Havla i po zwołaniu posiedzenia Rady Miasta odsłonił tablicę z nazwiskiem ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech.

 

Gdańsk jako pierwsze miasto na świecie uhonorował Havla nadając jego imię jednej z ulic.

 

- To była pierwsza taka ulica na świecie - przypomniał Hanzel, a zdjęcia z tamtej uroczystości zamieścił w internecie. - Normalnie to trwa kilka tygodni, dyskutuje się o tym, ale tym razem ranga sprawy ograniczyła procedury biurokratyczne - mówił, dodając, że jak się wydaje, także w Czechach możliwe jest teraz nadzwyczajne postępowanie "bo doszło do nadzwyczajnej historii".

 

Polsko-czeskie kontakty opozycjonistów

 

Hanzel podkreśla, że w przeszłości kontakty między polskim i czeskimi opozycjonistami były bardzo intensywne. "Powiedziałbym, że byliśmy sobie najbliżsi spośród państw-satelitów byłego bloku sowieckiego". Nazwanie ulicy w Pradze imieniem Adamowicza jest nie tylko odwzajemnieniem się za ulicę Havla w Gdańsku, osobistym uznaniem dla osoby Adamowicza, ale także podziękowaniem dla Polaków, którzy sprzeciwiali się komunizmowi.

 

Jak powiedziała Vackova, w ciągu najbliższych tygodni specjalna komisja radnych wytypuje ulicę w jednej z dzielnic Pragi, która mogłaby nosić imię zamordowanego prezydenta Gdańska. „Radni będą poszukiwać godnej lokalizacji, a równolegle będzie trwała procedura formalnego zaakceptowania propozycji, którą już zgłosił prezydent Pragi Zdeniek Hrzib” - stwierdziła Vackova. Jej zdaniem ulica w Pradze może zostać nazwana imieniem Adamowicza już za miesiąc.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie