Wrocław: po ataku na prezydenta Gdańska w szkołach lekcje wychowawcze nt. mowy nienawiści

Polska

Po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w liście do dyrektorów wrocławskich szkół zaapelował, aby w tym tygodniu lekcje wychowawcze był poświęcone mowie nienawiści. "Wiele tragicznych wydarzeń zaczyna się od złego słowa" - podkreślił Sutryk.

Propozycja przeprowadzenia takich lekcji wiąże się z tragiczną śmiercią Adamowicza, który w niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Prezydent zmarł w poniedziałek po wielogodzinnej operacji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

 

- Mowa nienawiści jest coraz bardziej obecna w życiu publicznym i my powinniśmy z tym walczyć. Wszystko zaczyna się od języka; od samego początku powinniśmy kształtować w młodym pokoleniu sposób używania języka. Wiele tragicznych wydarzeń zaczyna się od złego słowa - powiedział Sutryk podczas konferencji prasowej, na której zapowiedział lekcje poświęcone mowie nienawiści. 

 

Prezydent Wrocławia osobiście otworzył taką lekcję w Liceum Ogólnokształcącym nr XII.

 

- Lekcja trwa 45 minut, starałam się w pigułce pokazać młodzieży przyczyny tego, co się ostatnio stało (atak na prezydenta Adamowicza - red). Powinniśmy rozumieć, dlaczego nie używamy pewnych słów i zastępujemy je tymi, które są neutralne – mówiła w rozmowie z Polsat News Anna Wąsial–Alberska nauczycielka historii, która prowadziła lekcję wychowawczą.  

 

Po ataku na prezydenta Gdańska, wielkopolska policja poinformowała, że zatrzymała 41-latka, który groził na Twitterze prezydentom Poznania i Wrocławia, Jackowi Jaśkowiakowi i Jackowi Sutrykowi. Mężczyzna odpowie m.in. za nawoływanie do nienawiści.

 

Apel Trzaskowskiego 

 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do nauczycieli stołecznych szkół o przeprowadzenie lekcji na temat mowy nienawiści. Na podstawie materiałów Kampanii Rady Europy "Bez nienawiści" nauczyciele mają wskazać uczniom, jak reagować na to zjawisko i jak mu przeciwdziałać. Takie lekcje, przeprowadzane przez nauczycieli podczas godzin wychowawczych, mają odbyć się jeszcze przed zimową przerwą, która zaczyna się 26 stycznia.

 

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego "nienawiść ma niszczycielskie skutki, a wszystko zaczyna się od słów". 

maw/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie