Karnowski: apelujemy do samorządowców - zastanówmy się, jak uhonorować prezydenta Adamowicza

Polska
Karnowski: apelujemy do samorządowców - zastanówmy się, jak uhonorować prezydenta Adamowicza
PAP/Adam Warżawa

Apelujemy do wszystkich miast i gmin, by zastanowić się, jak uhonorować zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a także, by pomyśleć o tym, by jego przesłanie o wolności, solidarności, otwartości wprowadzić do szkół - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Wielu samorządowców zastanawia się co dalej, i dlatego też wystosowaliśmy dzisiaj apel o to, żeby zastanowić się nad tym, jak godnie, w każdym mieście, w każdej gminie uhonorować naszego przyjaciela, prezydenta Paweł Adamowicza, bo on był jednym z twórców samorządów, nie tylko w Gdańsku, ale i w Polsce - mówił w środę popołudniu na briefingu prasowym w Warszawie prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

 

Jak zaznaczył, Rada Warszawy podejmie w czwartek, na uroczystej sesji, uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Pawłowi Adamowiczowi. - A my apelujemy do wszystkich innych miast i gmin w Polsce, żeby zastanowić się jak uhonorować, czy też honorowym obywatelstwem, czy w innych sposób - oraz też żeby pomyśleć o tym, że przesłanie Pawła Adamowicza o wolności i solidarności, otwartości wprowadzić do wszystkich szkół, żeby to także zostało u młodego pokolenia - mówił Karnowski.

 

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreślił, że celem inicjatywy jest też, "by każdy samorządowiec zapewnił Polakom możliwość spotkania się w swoim mieście, w swojej miejscowości, na centralnym placu" w sobotę w południe, gdy w Gdańsku będzie się odbywał pogrzeb Pawła Adamowicza.

 

- By to był taki moment zadumy, by ci wszyscy, którzy nie będą mogli być w Gdańsku, mogli u siebie, we własnej miejscowości o godz. 12. spotkać się i oddać momentowi zadumy. To jest taki moment, kiedy wszyscy powinniśmy być razem i stąd ten apel do wszystkich samorządowców całej Polski, który dziś wystosowaliśmy wspólnie - powiedział prezydent stolicy.

 

"Polityka zerowej tolerancji"

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz prowadził politykę zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu - głosi uzasadnienie projektu uchwały Rady Warszawy ws. przyznania Adamowiczowi pośmiertnie Honorowego Obywatelstwa m.st. Warszawy. Radni PiS zapowiedzieli, że poprą uchwałę.

 

Urząd m.st. Warszawy poinformował w środę, że - zwołana z inicjatywy prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski - nadzwyczajna sesja rady miasta ws. przyznania honorowego obywatelstwa Pawłowi Adamowiczowi odbędzie się w czwartek o godz. 17.

 

W środę po południu na BIP-ie Rady Warszawy zamieszczono projekt uchwały ws. nadanie wyróżnienia tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska. Pod projektem uchwały podpisał się prezydent stolicy.

 

W uzasadnieniu projektu przypomniano, że w ostatnich wyborach samorządowych Adamowicz został po raz szósty wybrany na prezydenta miasta. Podkreślono też jego zaangażowanie w działanie kilku międzynarodowych organizacji działających na rzecz rozwoju demokracji w pozaunijnej Europie, m.in. Komitecie Regionów UE.

 

Stołeczni radni podkreślili również, że prezydent Gdańska działał na rzecz rozwoju polskich metropolii, pracując razem z przedstawicielami m.st. Warszawy, na rzecz Unii Metropolii Polskich czy Związku Miast Polskich. - Jego doświadczenia i pomysły w zakresie współpracy między polskimi miastami stanowią inspirację do dalszych prac nad umacnianiem samorządności w Polsce - podkreślili radni.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie