3 tys. odbiorców bez prądu, w Bieszczadach zamknięto wszystkie szlaki

Polska
3 tys. odbiorców bez prądu, w Bieszczadach zamknięto wszystkie szlaki
PAP/Darek Delmanowicz

Według stanu na godz. 6, dostaw energii elektrycznej pozbawionych było łącznie około 3 tys. odbiorców. Straż pożarna odnotowały minionej doby 191 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. W związku z trudnymi warunkami pogodowymi, głównie obfitymi opadami śniegu, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego podjął decyzje o zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych.

- Jest ona podyktowana potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w górach. Jeśli nie nastąpi pogorszenia warunków pogodowych, to w piątek można się spodziewać zmiany decyzji - powiedział dyrektor parku dr Ryszard Prędki.

 

W Bieszczadach szlaki są nieprzetarte, na drzewach występuje okiść śnieżna. W wielu miejscach zalega 1,5 metrowa warstwa śniegu, którego wciąż przybywa. W konsekwencji służby drogowe nie są również w stanie w pełnym zakresie odśnieżyć dróg oraz wjazdów na parkingi.

 

- Odradzamy obecnie przyjazd do parku i jednocześnie zachęcamy, szczególnie osoby przebywające na feriach szkolnych, do odwiedzenia Muzeum Przyrodniczego i skorzystania z oferty Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ustrzykach Dolnych. Czynne są też wyciągi narciarskie w okolicach Ustrzyk Dolnych - zauważył dyrektor BdPN.

 

W górnych partiach Bieszczadach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

 

191 interwencji

 

Minionej doby według danych Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności jednostki straży pożarnej odnotowały 191 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych, w tym: 99 spowodowanych silnym wiatrem, 70 - opadami śniegu, 13 - przyborami wody i dziewięć - opadami deszczu.

 

Według raportu dobowego Rządowego Centrum Bezpieczeństwa najwięcej interwencji odnotowano na terenie województw: śląskiego - 48, dolnośląskiego - 26 i małopolskiego - 18.

 

Według stanu na godz. 6, w środę dostaw energii elektrycznej pozbawionych było łącznie około 3 tys. odbiorców (małopolskie - 1901, śląskie - 882 i dolnośląskie - 210) - podaje RCB.

 

 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie