Przepadł policyjny notatnik. Dane kilkudziesięciu osób zagrożone

Polska
Przepadł policyjny notatnik. Dane kilkudziesięciu osób zagrożone
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

"Informujemy, że doszło do utraty archiwalnego notatnika służbowego policjanta Komisariatu Policji VII" - poinformowała Komenda Miejska Policji w Krakowie. Dane osób, które zostały wylegitymowane przez policjantów z Nowej Huty w styczniu, mogły paść łupem przestępców. Policja prosi o podjęcie "odpowiednich środków zapobiegawczych".

"Notatnik służbowy zawierał m. in. dane osobowe (dane identyfikacyjne, PESEL, adres zamieszkania) osób, które w okresie 1.01. – 29.01.2018 r. były uczestnikami wykonywanych czynności policyjnych w postaci legitymowania, interwencji publicznych i domowych oraz kontroli drogowej" - głosi komunikat opublikowany na stronie Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w środę.

 

Policja poinformowała, że problem dotyczy osób, które zostały wylegitymowane przez policję na terenie działania komisariatów VII i VIII w Nowej Hucie.

 

Rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń przyznał w rozmowie z radiem RMF FM, że zagrożone mogą być dane "najwyżej kilkudziesięciu osób".

 

Kradzież tożsamości, naruszenie dobrego imienia, niechciany kredyt

 

Policja ostrzega, że osoby, których dane dostały się w niepowołane ręce mogą liczyć się z m.in. kradzieżą tożsamości lub naruszeniem dobrego imienia. Policja podała, że "znalazca" notatnika może próbować wziąć kredyt wykorzystując zawarte w kajecie dane lub skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, które przysługują ofierze.

 

"Aby zapobiec ewentualnym próbom wykorzystania danych osobowych można podjąć środki zaradcze w postaci np. założenia konta w Biurze Informacji Kredytowej oraz aktywowania funkcji alerty BIK, która poinformuje SMS-em o próbie uzyskania kredytu" - głosi komunikat.

 

O zagubieniu notatnika został już poinformowany prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a w komendzie trwają czynności wyjaśniające. Funkcjonariusze zapowiadają wyciągnięcie konsekwencji wobec pracowników, którzy odpowiadają za zaginięcie dokumentacji.

bas/hlk/ polsatnews.pl, RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie