Premier Miedwiediew: polityka gospodarcza USA "agresywna i bezsensowna"

Świat
Premier Miedwiediew: polityka gospodarcza USA "agresywna i bezsensowna"
PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew określił jako "agresywną i bezsensowną" politykę Stanów Zjednoczonych w sferze gospodarki. Ocenił, że dolar jest nadmiernie uprzywilejowany i że nasili się tendencja zmniejszenia zależności gospodarek narodowych od tej waluty.

W wystąpieniu we wtorek na Forum Gajdara w Moskwie Miedwiediew ocenił, że "idea dedolaryzacji otrzymuje stałe bodźce od samego emitenta" i że "kraj, którego jednostka płatnicza jest kluczową walutą rezerwową, sam niszczy do niej zaufanie".

 

Podkreślił, że Rosja poszerza wykorzystanie rubla i innych walut w rozliczeniach w handlu zagranicznym i znacznie zmniejszyła inwestycje w amerykańskie obligacje skarbowe. Działania te ocenił jako "skutki agresywnej i często bezsensownej polityki Stanów Zjednoczonych".

 

"Nielegalne sankcje" i "negocjacje handlowe z pozycji siły"

 

- Działania gospodarcze najpotężniejszego gracza na arenie ekonomicznej tylko wzmacniają napięcie - oświadczył Miedwiediew. Przyznał przy tym, że i Rosja, i inne państwa mają do czynienia także z "innymi problemami strukturalnymi" w sferze gospodarczej.

 

Wcześniej, nie wymieniając nazwy konkretnego kraju, premier Rosji mówił o niepewności i napięciach w gospodarce światowej. Wspomniał o "polityce agresywnej presji gospodarczej i politycznej, po którą sięgają w ostatnim czasie pewne kraje", o "nielegalnych sankcjach" i "negocjacjach handlowych (prowadzonych) z pozycji siły".

 

- Chodzi nie tylko o sankcje" (...), w istocie chodzi o próbę przekształcenia - we własnych interesach (USA) - całej architektury handlu międzynarodowego, kontrolowania międzynarodowego systemu finansowego, przy wykorzystywaniu statusu globalnego centrum emisyjnego" - oświadczył Miedwiediew.

 

Forum Gajdara po raz 10.

Premier Rosji wziął udział w posiedzeniu plenarnym w pierwszym dniu Forum Gajdara. Międzynarodowa konferencja w Moskwie co roku tradycyjnie gromadzi przedstawicieli rządu Rosji, ministrów najważniejszych resortów gospodarczych, przedstawicieli instytucji finansowych, szefów regionów Federacji Rosyjskiej.

 

W tym roku forum odbywa się po raz dziesiąty, tym razem pod hasłem "Rosja i świat: narodowe idee rozwoju i trendy globalne". Udział w konferencji bierze blisko 17 tys. uczestników. Wśród około 900 przedstawicieli obcych państw są: minister gospodarki Włoch Giovanni Tria, francuska minister szkolnictwa wyższego Frederique Vidal i przewodnicząca parlamentu Finlandii Paula Risikko.

ked/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie