"Najbardziej obelżywy artykuł, jaki kiedykolwiek powstał". Trump reaguje na doniesienia "NYT"

Świat
"Najbardziej obelżywy artykuł, jaki kiedykolwiek powstał". Trump reaguje na doniesienia "NYT"
PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydent USA Donald Trump określił w sobotę doniesienia dziennika "New York Times" , iż Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło dochodzenie aby ustalić, czy pracował on dla Rosji wbrew interesom narodowym swojego kraju, jako "obelżywe ".

Informację o wszczęciu takiego dochodzenia podał w ub. piątek  nieprzychylny prezydentowi dziennik "New York Times".


Powołując się na anonimowych byłych przedstawicieli amerykańskich organów ścigania oraz inne osoby zbliżone do sprawy, dziennik poinformował, że FBI chciało ustalić, czy Trump stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a także czy świadomie współpracował z Rosją, lub nieświadomie uległ jej wpływom. Według dziennika  FBI postanowiło wszcząć dochodzenie zaniepokojone postępowaniem prezydenta po tym jak zwolnił on dyrektora FBI Jamesa Comeya.

 

Dziennik utrzymuje, że FBI zaczęło podejrzewać, że nowy prezydent USA może mieć powiązania z Rosją już podczas jego prezydenckiej kampanii w 2016 roku, ale wówczas wstrzymano się z rozpoczęciem śledztwa, m.in. ze względu na skalę i wrażliwość sprawy.

 

"Nie znaleźli absolutnie niczego"

 

Pytanie "czy pracuje pan, lub kiedykolwiek pracował dla Rosji panie prezydencie?" zadała Trumpowi, podczas telefonicznego wywiadu, prowadząca program w telewizji Fox News Jeanine Pirro.

 

- Sądzę, że jest to najbardziej obelżywe pytanie jakie kiedykolwiek otrzymałem. Sądzę też, że jest to najbardziej obelżywy artykuł, który kiedykolwiek powstał. Jeżeli  przeczytałaby pani ten tekst (w "NYT" - red.) to przekonałaby się pani, że nie znaleźli absolutnie niczego - powiedział Trump.

 

Trump przekonywał też, że żaden z jego poprzedników w Białym Domu nie zajmował  twardszego stanowiska wobec Rosji niż on. - Jeżeli zapytałaby pani ludzi w Rosji (to okazałoby się), że byłem twardszy niż ktokolwiek inny... prawdopodobnie jakikolwiek inny prezydent, kropka. Ale na pewno bardziej niż ostatni trzej, czy czterej prezydenci - powiedział.

 

"Śledztwo bez powodu i bez dowodów"


Wcześniej w sobotę prezydent napisał na Twitterze, że FBI "rozpoczęło dochodzenie przeciwko mnie bez powodu i bez dowodów" po tym jak zwolnił dyrektora FBI Jamesa Comeya.

 

 

Trump wielokrotnie kategorycznie zaprzeczał, jakoby miał powiązania z Rosją, a śledztwo prowadzone przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera nazwał "polowaniem na czarownice" i próbą zakwestionowania jego prezydentury.

 

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders artykuł "NYT" nazwała "absurdalnym".  Powiedziała, że Comey został zwolniony, bo był "skompromitowanym, stronniczym politykierem". Odrzuciła też oskarżenia pod adresem Trumpa o łagodne traktowanie Rosji, mówiąc, że "w przeciwieństwie do (poprzedniego) prezydenta (Baracka) Obamy, który pozwolił, by Rosja i inni zagraniczni wrogowie traktowali USA jak popychadło, prezydent Trump jest wobec Rosji twardy".

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze