Niemcy: Współpracownik Bundeswehry podejrzany o szpiegostwo na rzecz Iranu

Świat
Niemcy: Współpracownik Bundeswehry podejrzany o szpiegostwo na rzecz Iranu
pixabay.com

W Niemczech aresztowano we wtorek 50-letniego pochodzącego z Afganistanu współpracownika federalnych sił zbrojnych Niemiec Abdula Hamida S., podejrzanego o przekazywanie informacji irańskiej agencji wywiadowczej - poinformowała prokuratura federalna.

Podejrzany o szpiegostwo ma podwójne obywatelstwo: Afganistanu i Niemiec. Był ekspertem językowym i doradcą kulturowym Bundeswehry. Tygodnik "Der Spiegel" poinformował w wydaniu online, że Abdul Hamid S. miał dostęp do wrażliwych danych, być może łącznie z informacjami o rozmieszczeniu wojsk w Afganistanie. Podejrzewa się, że z wywiadem irańskim współpracował od lat.

 

"Spiegel" podkreśla, że służby bezpieczeństwa z coraz większym niepokojem obserwują od pewnego czasu aktywność wywiadu irańskiego w Europie. W zeszłym roku zatrzymano w Niemczech irańskiego dyplomatę akredytowanego w Austrii podejrzanego o prowadzenie od lat informatorów w Belgii. Ostatnio miał on zlecić dwóm z nich dokonanie zamachu na spotkanie irańskiej grupy opozycyjnej w Paryżu. Obaj zostali zatrzymani.

 

"Spiegel" podkreśla, że były też hakerskie ataki służb irańskich na cele w Niemczech. Przez pewien czas władze niemieckie podejrzewały, że Teheran przygotowuje listę potencjalnych żydowskich celów w Niemczech; cele te miałyby być zaatakowane w razie wybuchu wojny Iranu z Izraelem. Dotychczas nie znaleziono jednak dowodów na potwierdzenie tych podejrzeń - odnotowuje tygodnik.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie