Europosłowie PO i PSL apelują do Owsiaka, by nie zostawiał WOŚP

Polska
Europosłowie PO i PSL apelują do Owsiaka, by nie zostawiał WOŚP
PAP/Jacek Turczyk

Europosłowie PO i PSL zaapelowali we wtorek do szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, by ten zmienił decyzję i nie rezygnował z kierowania tą organizacją. "Nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało dobro" - argumentują.

Rozumiemy, że są granice odporności na agresję i nienawiść. Rozumiemy też, że głęboko i osobiście przeżyłeś zabójstwo prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Jednakże uważamy, że nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało dobro" - napisali we wtorkowym liście otwartym eurodeputowani PO-PSL.

 

Jak podkreślili, dlatego apelują do niego, by zmienił swoją decyzję. "Nie odbieraj milionom ludzi grających w twojej orkiestrze wiary w sens 27-letniego współistnienia. WOŚP jest dziełem zbiorowym, pozostań jej wirtuozem!" - czytamy w liście.

Politycy zaznaczyli, że misja Owsiaka jest rówieśnikiem polskiej demokracji. Podkreślili, że wielu tworzyło nową państwowość, a on położył kamień węgielny pod odbudowę więzi między ludźmi, empatię i bezinteresowną potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi. Przypomnieli, że z ich rekomendacji, zasłużenie, został on laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.

 

Owsiak poinformował w poniedziałek, że rezygnuje z kierowania fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Powodem było zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło podczas niedzielnego finału WOŚP oraz - jak mówił - fala krytyki, która spadła na niego po niedzielnej tragedii. Owsiak zapowiedział, że fundacja WOŚP będzie dalej funkcjonować.

Z decyzją Owsiaka nie zgadza się wielu działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków. W ostatnim czasie o zmianę decyzji zaapelowały do Jerzego Owsiaka m.in. była szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, siostra Małgorzata Chmielewska oraz przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

 

#MuremZaOwsiakiem" i #Jurekzostań

 

Liczne wyrazy wsparcia dla twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy płyną też od poniedziałku ze strony internautów. W sieci funkcjonują m.in. hasztagi "#MuremZaOwsiakiem" i "#Jurekzostań", które użytkownicy mediów społecznościowych dołączają do apeli o to, by Jerzy Owsiak pozostał na czele WOŚP.

 

Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek po południu, po tym jak w niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Mężczyzna w przeszłości leczył się psychiatrycznie; w poniedziałek decyzją gdańskiego sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie