Tusk: kochany Pawle, obronimy Gdańsk, Polskę i Europę przed nienawiścią i pogardą

Świat

- Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle obiecać, że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą - powiedział w poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk na wiecu poświęconemu pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W kilkunastu polskich miastach w poniedziałek wieczorem odbywają się wiece poświęcone pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targu - oprócz Tuska - obecni są także m.in. wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, obecny jest również były prezydent Lech Wałęsa.

 

"Musiałeś czekać tak długo"

 

- Drogi Pawle, jesteśmy tu dzisiaj z tobą jako twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć z góry ilu masz przyjaciół w Gdańsku - dziesiątki tysięcy. Przyszliśmy także tu do ciebie jako gdańszczanie. Każdy mieszkaniec Gdańska pamięta ciebie od twojej najwcześniejszej młodości. Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz i stanąć przeciwko złu. To nie jest banał. Naprawdę całe twoje życie, całe twoje życie na tym polegało - mówił przewodniczący Rady Europejskiej. 

 

Przyznał, że pamięta z jakim wzruszeniem Adamowicz śpiewał pieśń "Solidarności" - "Modlitwę o wschodzie słońca". 

 

- Chcę ci dzisiaj kochany Pawle obiecać w imieniu nas wszystkich gdańszczan, Polaków i europejczyków, że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i Europę przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy ci to, żegnaj - mówił Tusk.

 

Lekarzom nie udało się go uratować

 

Prezydent Adamowicz trafił do szpitala w Gdańsk w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo wysiłków, lekarzom nie udało się go uratować. Zmarł w poniedziałek po południu. 

 

Szef Rady Europejskiej zareagował na tragiczne wieści za pośrednictwem Twittera.

 

 

O śmierci "dobrego przyjaciela" Tusk poinformował również w języku angielskim.

 

 

 

W kilkunastu polskich miastach, m.in. Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Katowicach w poniedziałek wieczorem rozpoczęły się wiece poświęcone pamięci Pawła Adamowicza. Tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targu. Oprócz  szefa Rady Europejskiej, pojawił się m.in. wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz były prezydent Lech Wałęsa.

ml/msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie