Małopolska: czterech pacjentów z odmianą wirusa AH1N1

Polska
Małopolska: czterech pacjentów z odmianą wirusa AH1N1
Polsat News

W pierwszym tygodniu nowego roku odnotowano prawie sto szesnaście tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Wirus AH1N1 zdiagnozowano w placówce u czterech pacjentów. Trafili do izolatki, aby nie mieli kontaktu z innymi chorymi.

Wirus AH1N1 jest odzwierzęcy, pochodzi od świń. W 2009 roku wywołał na całym świecie pandemię. Dla ludzi jest bardzo niebezpieczny.

 

- Główny efekt tego wirusa to atak na płuca. Ma zdolność wywołania ostrego, ciężkiego zapalenia płuc, które może skończyć się śmiercią – powiedział dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

 

Raport ze szpitala wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie trafił do sanepidu. Wirus AH1N1 zdiagnozowano w placówce u czterech pacjentów. Trafili do izolatki, aby nie mieli kontaktu z innymi chorymi.

 

- Najlepszą profilaktyką przed grypą są szczepienia. Należałoby je wykonać przed sezonem grypowym - powiedziała Elżbieta Poproch z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. Można szczepić się także w sezonie, ale odporność powstaje w ciągu ok. 10-14 dni. 

mta/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie