Kolejna karawana migrantów prawdopodobnie ruszy w styczniu. "Nigdy ma odpowiedniego momentu"

Świat
Kolejna karawana migrantów prawdopodobnie ruszy w styczniu. "Nigdy ma odpowiedniego momentu"
Reuters

- Nie ma odpowiedniego momentu, by nielegalnie emigrować - powiedział w piątek Bartolo Fuentes, uważany za organizatora karawany migrantów, która w październiku 2018 wyszła z San Pedro Sula w Hondurasie, zapytany o kolejną karawanę, która najprawdopodobniej wyruszy 15 stycznia.

Jak podało EFE, władze "nie potwierdziły (informacji o kolejnej karawanie), ani jej nie zaprzeczyły".

 

- Nigdy nie jest odpowiedni moment na wyjazd, na opuszczenie kraju, pozostawienie rodziny, oddzielenie się od swej społeczności - powiedział dziennikarzom Fuentes, jeden z domniemanych organizatorów ubiegłorocznej karawany migrantów.

 

"Wielu migrantów straciło życie"

 

Fuentes poinformował, że spotkał się z przedstawicielami władz meksykańskich, a także z organizacjami broniącymi praw człowieka, których nazw nie podał, a podczas spotkania poruszono temat migracji "uporządkowanej i bezpiecznej".

 

Fuentes dodał, że "wielu (migrantów) straciło życie podczas przeprawy", a inni "żyją, lecz ze olbrzymimi traumami, po tym jak na nich napadano, wymuszano haracze, gwałcono".

 

Ok. 9000 migrantów, w większości obywateli Hondurasu wyruszyło w październiku 2018 z San Pedro Sula w kierunku USA. Obecnie ok. 7000 osób znajduje się w meksykańskich miastach Mexicali i Tijuana.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie