Meksyk: karawana migrantów coraz szybciej zbliża się do granicy z USA

Świat
Meksyk: karawana migrantów coraz szybciej zbliża się do granicy z USA
PAP/EPA/SASHENKA GUTIERREZ

Kilkutysięczna karawana migrantów, która wyruszyła z Hondurasu, coraz szybciej zbliża się do granicy Meksyku z USA. Pierwsze setki ludzi dotarły w środę już do samej granicy w pobliżu Tijuany, nazywanej "bramą Meksyku".

Cała karawana podzieliła się na mniejsze i przyspiesza tempo. Autobusy i ciężarówki codziennie posuwają się o kilkaset kilometrów w stronę granicy, przewożąc ludzi. Cześć migrantów zostaje w tyle.

 

Do Tijuany według agencji AP dotarło ponad 350 migrantów, którzy dojechali tam dziewięcioma autobusami.

 

- Chcemy dostać się (do USA) jak się da najszybciej; to już ponad miesiąc, odkąd opuściliśmy kraj - powiedział agencji AFP 40-letni Saul Rivera z Salwadoru.

 

 

Stany Zjednoczone na granicy z Meksykiem rozmieściły tysiące żołnierzy. We wtorek władze częściowo zabarykadowały i ogrodziły drutami kolczastymi przejścia San Ysidro i Otay Mesa prowadzące do Kalifornii.

 

Karawana migrantów wyszła z Hondurasu

 

Amerykański prezydent Donald Trump, który niejeden raz nazywał migrantów "przestępcami", w zeszły piątek podpisał dekret pozwalający automatycznie odrzucać wnioski o azyl składane przez osoby nielegalnie przekraczające granicę z Meksykiem. Dekret ma na celu zniechęcenie migrantów z Ameryki Środkowej do kontynuowania podróży do USA.

 

Karawana migrantów wyszła z Hondurasu 13 października. Jak podaje agencja EFE, jej trzon znajduje się jeszcze w północno-zachodniej części Meksyku, 2 tys. km od Tijuany.

 

Oprócz mieszkańców Hondurasu karawanę tworzą Chilijczycy, Kostarykanie, Salwadorczycy, Nikaraguańczycy, Kolumbijczycy, Wenezuelczycy i Peruwiańczycy.

 

Do Stanów Zjednoczonych zmierzają również dwie inne, mniejsze karawany, po około 2 tys. ludzi, które wyruszyły z Ameryki Środkowej.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze