Kolumny ciągników na drogach. Utrudnienia w związku z protestami rolników

Polska

Około godz. 10.30 w piątek protestujący rolnicy z Agrounii rozpoczęli blokadę dróg w Łódzkiem. Poruszające się powoli kolumny ciągników kierowcy napotkają na drogach krajowych 14 i 91. Także w Wielkopolsce występują utrudnienia m.in. na drogach krajowych nr 5, 11 i 12. Trasy, jak podają służby, są obecnie przejezdne, ale w wielu miejscach tworzą się duże korki.

Jak podała GDDKiA, na drodze krajowej nr 14 około 30 ciągników jedzie powoli z Łowicza w kierunku Strykowa.

 

Wcześniej protestujący zapowiedzieli, że o tej samej porze będzie blokowana także droga krajowa nr 91. Kilkadziesiąt traktorów miało wyruszyć z Topoli Królewskiej do ronda w Emilii i z powrotem.

 

 

Blokady w Łódzkiem to część ogólnopolskiej akcji protestacyjnej rolników, którzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę m.in. na niskie ceny oferowane za płody rolne i żywiec oraz brak ochrony krajowego rynku żywności.

 

Utrudnienia także w Wielkopolsce 

 

Rolnicy domagają się m.in. skutecznej walki z ASF, protestem chcą także zwrócić uwagę na niskie ceny oferowane za płody rolne i żywiec oraz brak ochrony krajowego rynku żywności. Ich piątkowy protest na wielkopolskich drogach, który może przybrać także formę całkowitej blokady przejazdu, może potrwać nawet kilka godzin.

 

Jak podają służby, obecnie utrudnienia w ruchu występują w dwunastu miejscach m.in. na drodze krajowej nr 5 z Kościana do Głuchowa i z Kościana do Śmigla, na dk 11 na trasie między Środą i Jarocinem, na dk 12 między Gostyniem a Lesznem, a także na dk 15 na trasie Koźmin - Krotoszyn, oraz na dk 92 Pniewy - Poznań.

 

 

Utrudnienia w związku protestem występują także na drogach wojewódzkich m.in. w okolicach Śremu.

 

Akcja protestacyjna rolników została zapowiedziana w czwartek w mediach społecznościowych przez lidera Agorunii Michała Kołodziejczaka. Jak podał, podobne protesty mają się odbyć także na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, na Podlasiu, Warmii, Dolnym Śląsku, Kujawach i w województwie łódzkim.

 

 

Rolnicy blokują ruch z Brzegu do Opola

 

Kilkudziesięciu rolników jadących z minimalną prędkością na ciągnikach blokuje ruch na drodze krajowej z Brzegu do Opola - poinformował dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

 

Powolny przejazd drogą krajową nr 94 z Brzegu do Opola jest częścią ogólnopolskiej akcji protestacyjnej rolników, którzy domagają się zmiany polityki rolnej rządu.

 

Według informacji GDDKiA w Opolu, za kolumną jadących z niewielką prędkością traktorów, ciągnie się mierzący około czterech i pół kilometra zator. Według jednego z uczestników protestu, rolnicy zamierzają dojechać do Opola, a następnie wrócić tą samą trasą z Karczowa do Skarbimierza pod Brzegiem

dk/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie