Ojciec Rydzyk o współpracy z państwową spółką PGE: po wielkich bólach, udało się

Biznes
Ojciec Rydzyk o współpracy z państwową spółką PGE: po wielkich bólach, udało się
Polsat News

O. Tadeusz Rydzyk ogłosił rozpoczęcie w Toruniu budowy ciepłowni geotermalnej, której partnerem ma być państwowy koncern PGE. Za projektem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł stoi spółka kontrolowana przez Fundację "Lux Veritatis", której jednym z założycieli jest o. Rydzyk. - Podzielmy się radością. Po wielkich bólach, bo przecież Tusk wstrzymał nam dotację, udało się - mówił w TV Trwam.

Ciepłownię geotermalną w Toruniu realizuje "Geotermia Toruń" spółka z o.o., której wspólnikiem - według KRS - jest Fundacja "Lux Veritatis", założona w 1998 przez redemptorystów Jana Króla i Tadeusza Rydzyka. O. Król jest prezesem zarządu spółki.

 

Według informacji na stronie Geotermii planowany koszt przedsięwzięcia to 40,33 mln zł, "wkład Fuduszy Europejskich - 19,46 mln zł".

 

Pierwsze odwierty pod ciepłownię geotermalną w Toruniu zrobiono już 10 lat temu. Rząd PO-PSL wstrzymał publiczną dotację na ten cel. Problemem była też kwestia odbioru ciepła przez zagraniczną spółkę EDF, która była właścicielem sieci ciepłowniczej w Toruniu.

 

- To była taka blokada przez kolejne lata, dlatego że poprzedni właściciel sieci ciepłowniczej w Toruniu, czyli firma francuska EDF, robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła. My pewnie byśmy byli gotowi tę ciepłownie zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od tej firmy francuskiej na odbiór ciepła. Mówiliśmy już kiedyś o tym Państwu również, że teoretycznie prawo polskie nakazuje odbiór ciepła odnawialnego do sieci ciepłowniczych. Praktyka jest inna. Po tylu latach się udało. Ciepłownia zaczyna się budować - powiedziała na antenie Telewizji Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa "Lux Veritatis".

 

Ciepłownia ma być gotowa w 2020 roku

 

W 2017 roku sieć ciepłownicza została zrepolonizowana. Za ok. 4,2 mld zł przejęła ją największa grupa energetyczna w Polsce, należąca do skarbu państwa - Polska Grupa Energetyczna.

 

Według "Rzeczpospolitej" na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia współpracy ze strony PGE. Ale redemptorysta na antenie telewizji Trwam zasugerował, że oficjalna współpraca i sprzedaż ciepła rozpoczną się, gdy inwestycja zostanie oddana do użytku.

 

- Po wielkich bólach, bo przecież Tusk wstrzymał nam dotację, udało się - powiedział ojciec Tadeusz Rydzyk.

 

Jak informuje "Radio Maryja", ciepłownia geotermalna ma być oddana do użytku pod koniec stycznia 2020 roku. Gorąca woda z odwiertów trafi do mieszkańców Torunia. Posłuży także do ogrzania budynków Wyższej Szkoły Kultury Społecznej j Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także powstającego Muzeum Pamięć i Tożsamość.

 

Publiczne dotacje

 

W 2007 r. - za rządów koalicji PiS-LPR-Samoobrona - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Fundacji "Lux Veritatis" na geotermię w dwóch transzach łącznie ponad 27 mln zł dotacji.


Rząd koalicji PO-PSL wstrzymał dotację, argumentując, że była motywowana politycznymi celami polityków PiS.


Fundacja jednak pozwała Fundusz i żądała 27 mln zł odszkodowania za wypowiedzenie umowy. W 2016 r., już po przejęciu władzy przez PiS, strony zawarły ugodę sądową. Odszkodowanie dla "Lux Veritatis" ustalono na ok. 26,5 mln zł.


W listopadzie 2017 r. NFOŚiGW podpisał umowę z Geotermią Toruń. Spółka na budowę ciepłowni otrzymała 19,5 mln zł.

 

"Nie wiem, kto nas blokuje"

 

Jeszcze w lutym 2018 r. o. Rydzyk mówił, że "dotacja NFOŚiGW na geotermię w Toruniu jest przyznana, ale nie oznacza to, że dana".

 

- Nie wiem, kto nas tam blokuje, ale bardzo długo to wszystko trwa. Jeżeli coś źle robimy, to niech nam wskażą co. Chcemy być tak traktowani jak wszyscy obywatele. Nie chcemy żadnych przywilejów, ale normalnego traktowania - przekonywał założyciel Radia Maryja i TV Trwam podczas konferencji "Polityka Surowcowa Państwa".

 

Jak informuje "Puls Biznesu", roczne przychody toruńskiej spółki ciepłowniczej wynoszą 232 mln zł. Kiedy firmie kontrolowanej przez "Lux Veritatis"  uda się wejść na rynek i sprzedawać energię, "może to być najbardziej dochodowym interesem redemptorysty".

 

WIDEO: "Bacik straszący na Kaczyńskiego". Arłukowicz ws. domniemanej partii o. Rydzyka

 

dk/dro/ Radio Maryja,wp.pl, Rzeczpospolita
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie