Jest wniosek o odwołanie wiceminister Bojanowskiej. Powodem "kontrowersyjne zapisy" ustawy

Polska
Jest wniosek o odwołanie wiceminister Bojanowskiej. Powodem "kontrowersyjne zapisy" ustawy
PAP/Tomasz Gzell

Minister Rafalska skierowała do premiera wniosek o odwołanie wiceminister Elżbiety Bojanowskiej z pełnionej funkcji - poinformował we wtorek resort rodziny. Bojanowska była odpowiedzialna za projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, z którego wynikało m.in., że sprawcą przemocy domowej nie jest osoba, która dopuściła się jej jednorazowo.

Do odpowiedzialności za projekt przyznała się Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu i krajowy koordynator realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W piątek poinformowała, że oddaje się do dyspozycji minister Elżbiety Rafalskiej. Jak stwierdziła, proponowane zawężenie definicji przemocy domowej było "niedopuszczalne i niezgodne z intencjami" resortu.

 

"W projektowanej ustawie znalazły się kontrowersyjne zapisy, na które nigdy nie było zgody minister Elżbiety Rafalskiej. Każda forma przemocy zawsze powinna być surowo piętnowana, a jej ofiara jak najlepiej chroniona" - brzmi wtorkowy komunikat ministerstwa rodziny.

 

Premier wycofał projekt

 

Projekt ustawy autorstwa resortu rodziny pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji 31 grudnia. W środę, 2 stycznia, premier Mateusz Morawiecki poinformował o wycofaniu dokumentu i skierowaniu go do wnioskodawców w celu "wyeliminowania błędów".
 
Kontrowersje ekspertów dotyczyły m.in. wykreślenia z projektu pojęcia jednorazowego doświadczenia przemocy i zmiany procedury dot. Niebieskiej Karty.

 

Nowelizacja miała m.in. usunąć określenie "przemoc w rodzinie" i wprowadzić nowy podmiot "osobę doznającą przemocy domowej". Jako taką rozumie "osobę, której prawa lub dobra osobiste zostały naruszone przez powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu, dokonane przez osobą najbliższą (…) albo inną osobę wspólnie z nią zamieszkującą i gospodarującą". W obowiązującej ustawie "przemoc w rodzinie" dotyczy również "jednorazowego doświadczenia przemocy".

 

Projekt przewidywał też m.in. zmiany w procedurze Niebieskiej Karty - mogłaby ona zostać uruchomiona bez zgody osoby doznającej przemocy domowej tylko "pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska zgodę tej osoby".

 

WIDEO: "Ta wersja projektu nowelizacji ustawy nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego"

msl/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie