Sondaż: prawie połowa Izraelczyków ma negatywne zdanie o Polsce

Świat
Sondaż: prawie połowa Izraelczyków ma negatywne zdanie o Polsce
Ambasada Polski w Izraelu

67 proc. badanych mieszkańców Izraela uważa, że Polska nie wzięła do tej pory pełnej odpowiedzialności za działania Polaków w II wojnie światowej - wynika z badania zrealizowanego przez Ambasadę Polski w Tel Avivie. 49 proc. Izraelczyków ma negatywne zdanie o Polsce (głównie z powodu Holokaustu, antysemityzmu i ustawy o IPN), a pozytywne 42 proc. (głównie z powodu zakupów, jedzenia i turystyki).

72 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że "podczas Holokaustu Polacy też byli ofiarami nazistów, chociaż ich cierpienia nie można porównywać z tragedią narodu żydowskiego". Izraelskie media nazywają ten wynik zaskakującym, zwracając uwagę na to, że Izrael lubi przedstawiać Żydów jako "jedyne ofiary Holocaustu".

 

 

65 proc. badanych odpowiedziało, że chciałoby, aby polsko-izraelskie relacje skupiały się na teraźniejszości i przyszłości, np. na kontaktach handlowych. 23 proc. wolałoby, żeby skupiały się na przeszłości - wspólnej historii i Zagładzie.

 

Ambasador Marek Magierowski, komentując wyniki badania na spotkaniu z izraelskimi dziennikarzami stwierdził, że wielu Izraelczyków ma małą wiedzę o współczesnej Polsce, swoją opinię opiera na wydarzeniach historycznych. Zapewniał, że nie ma u nas ani wysokiego poparcia dla ruchu BDS (bojkotu Izraela) ani znaczących polityków i partii o poglądach antysemickich. 

 

Ankieta została przeprowadzona w grudniu 2018 roku przez Keevoon Global Research na próbie 1027 Izraelczyków mówiących po hebrajsku, arabsku i rosyjsku.

jm/luq/ Haarec, Ambasada Polski w Izraelu
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie