W Tatrach nadal przybywa śniegu. Do wieczora będzie intensywnie padać

Polska

- 195 cm śniegu leżało w sobotę rano na Kasprowym Wierchu, gdzie temperatura spadła do minus 10 stopni Celsjusza. W górach cały czas pada śnieg - powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium. W Tatrach cały czas obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. W sobotę od godzin południowych do wieczora w Tatrach i Zakopanem spodziewane są kolejne bardzo silne opady śniegu.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Ratownicy TOPR odradzają wszelkich wyjść w góry.

 

Zamknięty jest popularny szlak do Morskiego Oka. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zaprzestały pobierania opłat na wszystkich punktach wejściowych w Tatry i zalecają rezygnację z wędrówek.

 

Trudne warunki w Karkonoszach

 

W Karkonoszach nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja pogodowa w górach jest bardzo trudna; ratownicy GOPR odradzają wyprawy w wyższe partie Karkonoszy.

 

Jak powiedział w sobotę dyżurny Karkonoskiej Grupy GOPR, w związku z silnym wiatrem i utrzymującymi się opadami śniegu, sytuacja w górach jest bardzo trudna. - Drogi do schroniska są w miarę przetarte, ale powyżej linii schronisk bez rakiet nie da się poruszać - powiedział dyżurny. GOPR przestrzega przed wyjściem w wyższe partie Karkonoszy.

 

Według komunikatu wydanego przez karkonoską grupę GOPR, w ciągu ostatniej doby spadło w Karkonoszach kolejne 20 cm świeżego śniegu, co powoduje utrzymanie wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego. Ratownicy wskazują, że przy takich warunkach pogodowych wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu na stromych stokach.

 

- W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin - podano.

 

Goprowcy podkreślają, że zapowiadane są dalsze opady śniegu i silny wiatr w szczytowych partiach Karkonoszy. - Warunki turystyczne powyżej górnej granicy lasu są bardzo trudne: znaczna część szlaków jest nie przetarta na dużych odcinakach występują zaspy, zamieć śnieżna, widoczność ograniczona do 10 m. Wychodząc w góry prosimy o zachowanie ostrożności i rozwagę - podał karkonoski GOPR.

 

Zawieje i zamiecie śnieżne w Bieszczadach

 

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu drugi dzień obowiązuje trzeci - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W sobotę zawieje i zamiecie śnieżne sprawiają, że na połoninach widoczność nie przekracza 30 metrów.

 

- Ostatniej nocy spadło średnio pięć centymetrów świeżego śniegu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

Przypomniał, że zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. - Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - dodał ratownik dyżurny.

 

W bieszczadzkich dolinach leży średnio od 50 do 80 cm śniegu. Jest bezwietrznie, a termometry, m.in. w Cisnej, pokazują minus siedem stopni mrozu.

 

Natomiast w górnych partiach Bieszczad pokrywa śnieżna przekroczyła 100 cm; miejscami zaspy mogą sięgać nawet kilku metrów.

 

- Dodatkowo zawieje i zamiecie śnieżne powodują, że na połoninach widoczność jest ograniczona do 30 metrów. Rano było tam 13 stopni mrozu, a wiatr wiał z prędkością 78 km/godz. - mówił Szopa.

 

W Bieszczadach warunki turystyczne są bardzo trudne. Szlaki turystyczne są zawiane z niewidocznym ich przebiegiem; w wielu miejscach powstały zaspy. 

 

Zobaczcie prognozę pogody na najbliższe dni.

 

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie