Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu. Obowiązuje od soboty na krakowskim Kazimierzu

Polska
Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu. Obowiązuje od soboty na krakowskim Kazimierzu
Wikimedia Commons/Mach240390

Na krakowskim Kazimierzu - w dzielnicy chętnie odwiedzanej przez turystów - od soboty obowiązuje strefa czystego transportu. Pierwsza w Polsce. Na plac Nowy i kilkanaście innych ulic mogą wjeżdżać jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem albo gazem CNG.

Ograniczenia te nie obowiązują mieszkańców strefy, przedsiębiorców, którzy mają tam siedzibę swojej firmy, osób niepełnosprawnych oraz taksówkarzy.

 

Kontrolowaniem, czy ograniczenia wjazdu są przestrzegane, będą zajmować się Straż Miejska i policja. Mogą one sprawdzać, czy wjeżdżający do strefy samochodem z tradycyjnym napędem są tam zameldowani. - Zainteresowani mieszkańcy mogą od nas uzyskać identyfikatory do włożenia za szybę auta. Będziemy je wydawać najwcześniej za 10 dni - mówił Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

 

Mandat za złamanie przepisów

 

Strefa czystego transportu została oznakowana. Za złamanie przepisów może grozić mandat do 500 zł, bez naliczania punktów karnych.

 

Wprowadzenie strefy czystego transportu umożliwiła ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ponieważ rozwiązanie to budziło sprzeciw części radnych oraz mieszkańców, Rada Miasta zdecydowała, że będzie obowiązywać na razie przez pół roku.

 

- To okres, w którym chcemy sprawdzić funkcjonowanie strefy i nabrać doświadczeń praktycznych i formalno-prawnych m.in. odkryć zalety i mankamenty tego rozwiązania. Być może mieszkańcy i przedsiębiorcy zgłoszą nam uwagi, których nie mieli wcześniej podczas konsultacji społecznych. Tylko testując strefę na małym terenie, możemy myśleć o jej stworzeniu w przyszłości na większym obszarze Krakowa - mówił Piłat.

 

Czas obowiązywania strefy może zostać przedłużony

 

W samym Krakowie aut elektrycznych i napędzanych CNG jest zarejestrowanych ok. tysiąca. Z kolei osób, które będą mogły wjeżdżać do strefy, bo nie dotyczą ich ograniczenia, jest ok. 530, a jeśli chodzi o niepełnosprawnych takie uprawnienia mają tylko posiadacze Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej.

 

Jeśli strefa czystego transportu sprawdzi się i przyniesie efekt w postaci zmniejszenia się liczby samochodów ma Kazimierzu, co ma być pomocne w walce o czyste powietrze, czas jej obowiązywania zostanie przedłużony.

 

Strefa czystego transportu w Krakowie obejmuje: plac Nowy i ulice: Miodową(na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Bożego Ciała), ul. Bożego Ciała (na odcinku od ul. Św. Wawrzyńca do ul. Miodowej), ul. Meiselsa (na odcinku od Placu Nowego do ślepego zakończenia za ul. Bożego Ciała), ul. Józefa, ul. Nową, ul. Estery, ul. Warszauera, ul. Kupa, ul. Izaaka, ul. Jakuba, ul. Wąską, ul. Bartosza, ul. Szeroką, ul. Ciemną, ul. Lewkowa, ul. Na Przejściu oraz plac Bawół.

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie