Popek przedstawia swój program. Polskę ma uzdrowić Nowoczesna Teoria Monetarna

Polska
Popek przedstawia swój program. Polskę ma uzdrowić Nowoczesna Teoria Monetarna
Polsat News

- Główną podstawą gospodarczą Młodej Polski (partii politycznej) będzie Nowoczesna Teoria Monetarna - mówi na filmie opublikowanym w serwisie YouTube Paweł "Popek" Mikołajuw, raper który niedawno zapowiedział wejście do polityki. Przedstawił też głównego doradcę jego nowej partii Młoda Polska - to amerykański ekonomista Warren Mosler. Wiosną ma odbyć się kongres założycielski jego partii.

- Dobrze zarządzany kraj, w interesie Polek i Polaków, a nie banków i korporacji, jest w stanie i powinien zapewnić dostateczne życie Polakom - stwierdza Popek w filmie nakręconym przed Ministerstwem Finansów. Jego zdaniem pomóc ma w tym wprowadzenie w życie zasad nowoczesnej teorii monetarnej MMT, która "obala kłamstwa ekonomistów głównego nurtu".

 

 

Drukowanie pieniędzy

 

Głównym założeniem Nowoczesnej Teorii Monetarnej jest teza, że kraj, który ma własną walutę, nie jest w stanie zbankrutować - bo zawsze może wydrukować więcej pieniędzy. Dzięki temu, zamiast przejmować się deficytem publicznym, kraj powinien skupić się na wspieraniu mieszkańców w poszukiwaniu pracy. W założeniu ma to spowodować, że pracować w kraju będą wszyscy, którzy tego chcą.

 

Magazyn "Vice" nazywa ojcem chrzestnym tej teorii właśnie Warrena Moslera. Agencja Bloomberg nazwała go "facetem z funduszu inwestycyjnego, którego kochają lewacy".

 

Mosler w latach 70., 80. i 90. pracował na Wall Street, m.in. jako szef własnego funduszu inwestycyjnego Illinois Income Investors. Był też właścicielem firmy Mosler Automotive, która zajmowała się produkcją samochodów wyścigowych (firma została zamknięta w 2013 roku).

 

Bezskutecznie próbował sił w polityce - m.in. kandydując na stanowisko senatora w stanie Connecticut, delegata do Kongresu z Wysp Dziewiczych i gubernatora Wysp Dziewiczych. 

 

Noga z gazu

 

Wśród teorii, które propaguje Mosler jest m.in. likwidacja podatku dochodowego i zastąpienie go podatkiem od nieruchomości; wprowadzenie ograniczenia prędkości na drogach do 50 km/h, które ma ograniczyć zużycie ropy; kupowanie przez państwo zadłużonych domów i następnie wynajmowanie ich poprzednim właścicielom; państwowe finansowanie służby zdrowia.

 

Krytycy poglądów Moslera, a w szczególności Nowoczesnej Teorii Monetarnej (MMT), zarzucają mu zignorowanie problemu inflacji. Noblista Paul Krugman zwraca uwagę, że część twierdzeń jest już bardzo dobrze znana i opisana. - Nie uważam, że MMT jest prawidłowe. Zawiera dużo prawdy, ale to są te części, które są całkowicie zgodne z mądrym rozumieniem zwykłej Keynesowskiej makroekonomii - ocenił dla agencji Bloomberg.

 

"Ta teoria dopiero się tworzy. Potrzebujemy więcej czasu, by ją ocenić" - mówiła o niej w rozmowie z Interią prof. Małgorzata Zaleska, była prezes Giełdy Papierów Wartościowych i członkini zarządu Narodowego Banku Polskiego.

 

Paweł "Popek" Mikołajuw nagrywał płyty hip-hopowe z zespołami "Firma" i "Gang Albanii". Walczył też na galach mieszanych sztuk walki (m.in. KSW), grał w serialu Telewizji Polsat "W Rytmie Serca" oraz rywalizował w "Tańcu z Gwiazdami".

 

Powstanie swojej partii zapowiedział w połowie grudnia. Jej konwencja założycielska ma odbyć się wiosną.

jm/ml/ polsatnews.pl, Interia, Bloomberg

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze