Parafia dostała 100 tys. zł na remont ołtarza. Proboszcz dziękuje za "ogromne wsparcie Zielińskiego"

Polska
Parafia dostała 100 tys. zł na remont ołtarza. Proboszcz dziękuje za "ogromne wsparcie Zielińskiego"
Polsat News

Wiceszef MSWiA miał wskazać proboszczowi w Sejnach (Podlaskie), jak uzyskać 100 tys. zł na remont ołtarza - informuje "Super Express". Teraz, jak twierdzą tamtejsi wierni, "proboszcz apeluje nawet o modlitwy w intencji polityka PiS". W budynku należącym do parafii mieści się jedno z biur poselskich Jarosława Zielińskiego, za które - jak mówił proboszcz w 2016 r. - nie jest pobierany czynsz.

Według informacji "Super Expressu", proboszcz parafii w Sejnach "chwali się podczas nabożeństw, że wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński załatwił 100 tys. zł na remont ołtarza".

 

W połowie grudnia jeden z dziennikarzy skontaktował się z duchownym Zbigniewem Bzdakiem, podając się za pracownika nieistniejącej sekcji resortu spraw wewnętrznych i administracji. Pytał o to, jak idzie remont ołtarza.

 

- Może udałoby nam się w tym roku już rozpocząć prace, które ukażą piękno tego ołtarza. Zobaczymy, jak to dalej będzie - powiedział prałat.

 

Jak dodał, to właśnie wiceminister Zieliński poinformował go o istnieniu Funduszu Kościelnego, którym dysponuje MSWiA. - Postanowiliśmy złożyć wniosek, z pozytywnym skutkiem - powiedział cytowany przez "SE".

 

Duchowny podkreślił, że parafia w Sejnach ma "ogromne wsparcie ministra Zielińskiego". - Jest żywo zainteresowany, żeby nasz obiekt sejneński wyglądał coraz piękniej. Dziękuję mu pięknie za wszystkie starania, które wspólnie podejmujemy w celu zdobywania środków na remont naszej bazyliki - dodał. 

 

Wiceminister nie chce komentować sprawy

 

W Sejnach prowadzone jest jedno z czterech biur poselskich Zielińskiego. Jak informuje "SE", mieści się ono w budynku należącym do tamtejszej parafii. - Nie pobieram czynszu - mówił w 2016 r. duchowny "Gazecie Współczesnej".

 

W rozmowie z "SE" prałat tłumaczył z kolei, że "biuro działa za zgodą parafii, ale Pałacem Biskupim zarządza Sejneńskie Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami". Według informacji dziennika, jednym z członków zarządu sejneńskiego towarzystwa jest właśnie proboszcz Bzdak.

 

Pomimo starań dziennikarzy, wiceminister Zieliński nie zajął stanowiska w sprawie.

 

Z podległego MSWiA Funduszu Kościelnego finansowane są głównie składki emerytalne i zdrowotne osób duchownych różnych wyznań.

 

Część pieniędzy jest przeznaczone na remonty obiektów sakralnych. W 2018 r. budżet państwa wsparł Fundusz kwotą 156 mln zł.  

 

Fundusz Kościelny usytuowany jest w strukturze Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA.
Początkowo miał być finansowany przede wszystkim z dochodów z nieruchomości kościelnych przejętych przez państwo na mocy z 1950 r dotyczącej tzw. dóbr martwej ręki.

 

zdr/ml/ se.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie