Wybrany w grudniu prezes Polskiego Związku Curlingu zostanie odwołany. Był prawomocnie skazany

Polska
Wybrany w grudniu prezes Polskiego Związku Curlingu zostanie odwołany. Był prawomocnie skazany
Twitter/polski Związek Curlingu

Został wybrany 14 grudnia, ale już w styczniu straci stanowisko. Ministerstwo Sportu i Turystyki wszczęło postępowanie administracyjne, które ma na celu unieważnienie wyboru Mariusza Olchowika na prezesa Polskiego Związku Curlingu - poinformował "Przegląd Sportowy". W 2017 r. Olchowik został prawomocnie skazany za "zabór pojazdu mechanicznego w celu krótkotrwałego użycia".

Według art. 9 Ustawy o sporcie "członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego".


Jak podało oko.press, Olchowik został skazany w 2017 roku na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę za przestępstwo opisane w art. 289 kodeksu karnego, czyli "zabór pojazdu mechanicznego w celu krótkotrwałego użycia".


Nie miał nic wspólnego z curlingiem


Mariusz Olchowik to były współpracownik oskarżanego o molestowanie ks. Henryka Jankowskiego. Był m.in. prezesem Instytutu Księdza Prałata Jankowskiego, który sprzedawał wodę i wino z wizerunkiem księdza.


Na prezesa PZC został wybrany przez Krajowy Zjazd Delegatów 14 grudnia. Pokonał popieranego przez Polską Federację Klubów Curlingowych Łukasza Janczara.

 


Jak podkreślił "Przegląd Sportowy" Olchowik, który nie miał do tej pory nic wspólnego z dyscypliną, wygrał dzięki poparciu ustępującego prezesa Andrzeja Jaworskiego (posła, od września 2018 r. zawieszonego w prawa członka PiS) oraz głosom klubów "nieprowadzących żadnej działalności w curlingu (zajmujących się np. kajakarstwem czy koszykówką), a przyjętych do PZC dwa miesiące przed wyborami przez zarząd (pod kierunkiem Jaworskiego)".


Olchowik zobowiązał się m.in. do spłaty w ciągu siedmiu dni zadłużenia związku, które wynosi ok. 250 tys. zł. Przelew miał nie dotrzeć do tej pory.


Wcześniej ministerstwo sportu poinformowało wp.pl, że "bardzo negatywnie ocenia funkcjonowanie PZ Curlingu i poziom zarządzania w związku. W związku ze stwierdzonymi licznymi nieprawidłowościami w rozliczeniu dotacji publicznych oraz brakiem długofalowej strategii rozwoju dyscypliny PZ Curlingu nie otrzymuje z MSiT żadnych środków".

prz/ml/ Przegląd Sportowy, oko.press, wp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie