Gdańsk: około stu morsów wzięło udział w noworocznej kąpieli w morzu

Polska

Około stu amatorów zimowych kąpieli wzięło udział we wtorek w tradycyjnym powitaniu nowego roku na plaży w gdańskim Jelitkowie. Była to już 44. noworoczna kąpiel zorganizowana przez Gdański Klub Morsów. Woda w Zatoce Gdańskiej ma około 4 stopni Celsjusza.

Tradycyjnie uczestnicy gdańskich spotkań morsów organizowanych 1 stycznia pojawiają się na plaży w przebraniach. W tym roku w grupie kąpiących się znalazły się osoby przebrane, m.in. za św. Mikołaja, Neptuna, morsa czy wodnego potwora.

 

Niektóre z pań zażywały kąpieli w hawajskich spódniczkach, z używanymi zwykle przez czirliderki pomponami w rękach oraz wymyślnych kapeluszach, kolorowych perukach lub innych ozdobach na głowach. Kąpiącym przygrywał saksofonista, morsy mogły więc zatańczyć w wodzie.

 

Kąpiel w wodzie, która miała około 4 stopni Celsjusza, poprzedzono rozgrzewką. Po wyjściu z wody morsy zebrały się przy rozpalonym na plaży ognisku.

 

„Gdy rozgrzane ciało zanurza się w Zatoce po raz pierwszy, woda szczypie. Za drugim razem już niemal parzy, w ogóle nie czuje się zimna. Czuć euforię, organizm odpoczywa" - wyjaśnił honorowy prezes Gdańskiego Klubu Morsów Lech Szymaniuk.

 

 

Dodał, że zimowe kąpiele poleca szczególnie osobom, które pracują umysłowo. „Wspaniale odświeżają całe ciało, nie wspominając już nawet o innych, pozytywnych, potwierdzonych naukowo aspektach morsowania" - podkreślił Szymaniuk, dodając, że zimowe kąpiele odstresowują i uodparniają organizm.

 

Wtorkowe spotkanie na plaży w Jelitkowie było już 44. z rzędu noworoczną kąpielą zorganizowaną przez Gdański Klub Morsów. Organizacja ta istnieje od 1975 r. i jest najstarszym tego typu klubem w Polsce. Zrzesza ponad 300 osób.

 

Sezon kąpieli morsy rozpoczynają w październiku, a kończą na przełomie kwietnia i maja. Oficjalne kąpiele odbywają się w każdą sobotę, niedzielę i święto o godz. 11.00 na plaży w Gdańsku Jelitkowie, na wysokości pętli tramwajowej.

 

 

Doświadczeni amatorzy zimnych kąpieli przekonują, że przed wejściem do wody, trzeba dobrze się rozgrzać; zazwyczaj to przebiegnięcie ok. 1 km i intensywna gimnastyka w ubraniu na plaży. Czas pobytu w wodzie wynosi od ok. 15 sekund do nawet 3 minut. Zazwyczaj do wody wchodzi się 2-3 razy.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie