Nie było przerębla. Ciepły Sylwester podlaskich morsów

Polska

W Wasilkowie na Podlasiu - jak co roku - zebrali się miłośnicy lodowatych kąpieli, by pożegnać stary rok i powitać nowy. Choć na brzegu płonęło ognisko, przy którym można było się ogrzać, to morsy nie miały wątpliwości, że tegoroczna aura ich oszczędziła. Jak twierdzili - było jak latem.

Tegoroczne pożegnanie starego roku w Wasilkowie było łaskawe dla miejscowych morsów. Mrozu nie było, można było tańczyć i śpiewać bez większych obaw o zdrowie.

 

"Jest jak latem"

 

- Zawsze jest lepiej, gdy jest duża różnica między temperaturą powietrza a temperaturą wody. A teraz jest tak jak latem - powiedział reporterowi Polsat News jeden z morsów.

 

Nic dziwnego, że wszyscy uczestnicy imprezy byli zadowoleni i uśmiechnięci.

 

Szampana wypito wspólnie w wodzie.

 

- To jest tradycja, przebieramy się, świętujemy, pokazujemy swoją radość, że stary rok odchodzi i zaraz przyjdzie nowy - powiedział jeden z uczestników wydarzenia.

 

Niektórzy z uczestników pokonali kilkadziesiąt kilometrów, aby uczestniczyć w pożegnaniu 2017 roku na świeżym powietrzu.

 

Noworoczna kąpiel morsów z Torunia

 

Noworoczną kąpielą toruńskie morsy symbolicznie zakończyły Rok Rzeki Wisły obchodzony w całym kraju.

 

W rzecznej kąpieli w Nowy Rok wzięło udział dziewięć osób. Woda w Wiśle w Toruniu miała 1 stycznia 2018 r. 3-4 stopnie Celsjusza. Uczestnicy kąpieli symbolicznie wyłowili z wody album "Toruń i Wisła" Jacka Kiełpińskiego, Ryszarda Stachowiaka i Marcina Karasińskiego.

 

Jacek Kiełpiński poinformował, że album ujmuje związki rzeki z miastem na przestrzeni wieków. W publikacji można znaleźć ikonografię z wielu toruńskich muzeów i instytucji kultury, jak również z archiwów państwowych.

 

- Jak widać na toruńskiej Kępie Bazarowej, gdzie podpisano w 1411 r. I pokój toruński, można się spokojnie kąpać nawet zimą, ponieważ nurt na 735 km Wisły biegnie po drugiej stronie rzeki, czyli u stóp toruńskiej Starówki. Również z tego powodu plaża, która ma powstać w tym roku w mieście, zaplanowana jest na lewym brzegu na wysokości Zamku Dybów, gdzie była jeszcze w latach 60. XX wieku. Torunianie wybrali ten projekt do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego - dodał Kiełpiński.

 

Noworoczna kąpiel morsów odbyła się na lewym brzegu Wisły, z którego widać całą panoramę toruńskiego kompleksu staromiejskiego, który od 1997 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Festiwal Wisły odbył się w województwie kujawsko-pomorskim - we Włocławku, Ciechocinku, Nieszawie i Toruniu od 12 do 15 sierpnia.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie