Czarne worki w rezydencji konsula generalnego. Mogły się w nich znajdować zwłoki Chaszodżdżiego

Świat
Czarne worki w rezydencji konsula generalnego. Mogły się w nich znajdować zwłoki Chaszodżdżiego
Wikimedia Commons

Turecka stacja telewizyjna opublikowała nagranie przedstawiające mężczyzn wnoszących walizki i torby do rezydencji konsula generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule. Według telewizji, miały się w nich znajdować szczątki zabitego saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Trzej mężczyźni wnieśli do domu konsula generalnego pięć walizek i dwa czarne worki. Rezydencja znajduje się w niewielkiej odległości od konsulatu Arabii Saudyjskiej, gdzie Chaszodżdżi został zamordowany 2 października.

Do jego zabójstwa miało dojść z osobistego polecenia księcia Muhammada

 

Dżamal Chaszodżdżi, zaginął 2 października po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule. Władze Turcji od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany na terenie placówki. Rijad z początku utrzymywał, że dziennikarz wyszedł z konsulatu, ale po ponad dwóch tygodniach od zniknięcia Chaszodżdżiego i wskutek presji międzynarodowej w końcu przyznał, że dziennikarz został tam zabity. Do jego zabójstwa miało dojść z osobistego polecenia księcia Muhammada.

 

Zabójstwo dziennikarza potępiły rządy wielu państw. W drugiej połowie października kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że do czasu wyjaśnienia okoliczności śmierci Chaszodżdżiego Berlin wstrzyma eksport broni do Arabii Saudyjskiej. Pod koniec listopada podobną decyzję podjęła Dania.

 

Z kolei prezydent USA Donald Trump twierdzi, że sprawa zabójstwa Chaszodżdżiego "jest zamknięta". Trump jest zdania, że stosunki gospodarcze i strategiczne z Arabią Saudyjską "są ważniejsze niż to, czy przywódcy królestwa saudyjskiego stali za tą zbrodnią".

msl/ NDTV, A-Haber, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze