Zasadzka dżihadystów w Burkina Faso. W Nigerii atak terrorystyczny na dwie bazy wojskowe

Świat
Zasadzka dżihadystów w Burkina Faso. W Nigerii atak terrorystyczny na dwie bazy wojskowe
Zdjęcie ilustracyjne/ Adam Jones/ Wikipedia/ CC 3.0

Dziesięciu burkińskich żandarmów zginęło w zasadzce, jaką w pobliżu miasta Toeni w północno-zachodniej części przygotowali dżihadyści w Burkina Faso. Trzech funkcjonariuszy odniosło rany. Oddziały bojowe dżihadystycznej organizacji Boko Haram przeprowadziły również udany atak na 2 bazy wojskowe w Nigerii i przejęły międzynarodową bazę w mieście Baga oraz bazę-port Mille 3.

Siły policyjne, które wpadły w okrążenie, miały za zadanie przeczesać i oczyścić od dżihadystów tereny wokół miejscowości Loroni, oddalonej o 25 km od miasta Toeni, gdzie w środę bojówka islamistów napadła na miejscową szkołę, niszcząc wyposażenie, pomoce szkolne i paląc podręczniki. Do ataku doszło o godz. 4 nad ranem w środę - precyzuje agencja AFP.

 

Żandarmi wyruszyli ze stolicy państwa Wagadugu w czwartek do południa.

 

Dwóch spośród rannych żandarmów jest w ciężkim stanie; przewieziono ich do centrum medycznego w mieście Dedugu. Życiu trzeciego nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Terroryści "polują" na zachodnich turystów

 

Burkina Faso padała w ciągu ostatnich trzech lat ofiarą wielu krwawych zamachów terrorystycznych. Ich celem są zazwyczaj miejsca uczęszczane przez obywateli państw zachodnich. Początkowo ataki ograniczały się do północy kraju. Z czasem ich areną stała się też stolica kraju.

 

W marcu doszło w Wagadugu do zamachu na kwaterę główną burkińskiej armii oraz ambasadę Francji, w których zginęło osiem osób, a 80 zostało rannych. W sierpniu 2017 r. miał miejsce zamach w kawiarni. Zginęło wtedy 19 osób. Z kolei w styczniu 2016 r. dżihadyści z Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQMI) zabili 30 osób, w tym sześciu Kanadyjczyków i pięciu Europejczyków.

 

W środę - pisze AFP - doszło w Burkinie Faso do jeszcze jednego zamachu. Zaatakowano komisariat policji w mieście Solan, w pobliżu granicy z Mali. Zginął jeden z policjantów.

 

Ocenia się, że lokalna, dżihadystyczna Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów (GSIM) wraz z pomniejszymi bojówkami jest odpowiedzialna za śmierć 255 osób w Burkina Faso od 2015 r.

 

Dżihadystyczne ataki w Nigerii

 

Grupa islamistów zaatakowała także w Nigerii. Celem ataku była baza w Badze, skąd wyparła międzynarodowe siły wojskowe. Baza ta już po raz drugi wpadła w ręce islamistów. W styczniu 2015 r. żołnierze Boko Haram kontrowali z niej przez kilka miesięcy cały obszar wokół miasta Baga.

 

Łupem dżihadystów padła w czwartek również położona 5 km od Bagi - nad jeziorem Czad - baza marynarki wojennej "Mille 3". Jej załoga wycofała się i schroniła w lepiej wyposażonej bazie "Fish Dam". Jest ona również zlokalizowana na brzegu Jeziora Czad.

 

Dżihadyści przejęli w obu bazach ciężarówki wojskowe, amunicję oraz wyrzutnie rakietowe, po czym wycofali się z nich. Po początkowych próbach zdobycia bazy "Fish Dam" bojowcy Boko Haram ostatecznie skierowali się na północ - podaje agencja AFP. Przypomina, że ataki na nigeryjskie bazy wojskowe uległy nasileniu w ostatnim okresie.

 

Ocenia się, że w atakach przeprowadzonych w listopadzie przez islamistów na północnym wschodzie Nigerii zginęło już kilkuset żołnierzy. Tylko w listopadzie służby bezpieczeństwa mówiły o stu zabitych. Obecny bilans jest prawdopodobnie znacznie wyższy.

 

Rzecznik nigeryjskich sił zbrojnych Sani Usman potwierdził w czwartek wieczorem, że walki rozpoczęły się w środę wieczorek ok. 19:00 i trwały do godz. 18:00 w czwartek. Powiedział też, że trwa pościg za bojówkami Boko Haram.

 

Mieszkańcy ponad milionowego miasta Maiduguri, stolicy stanu Borno w północno-wschodniej Nigerii potwierdzali w rozmowach z korespondentem agencji Reutera, że widzieli co najmniej sześć rządowych myśliwców operujących na tym obszarze.

Nigeria jest od 2009 r. targana terrorystyczną działalnością organizacji Boko Haram, która doprowadziła do śmierci ponad 27 tys. osób, a 1,8 mln ludzi zmusiła do opuszczenia miejsc zamieszkania.

 

Chociaż nigeryjski rząd twierdzi, że od końca 2015 roku Boko Haram zostało w większości pokonane, dżihadyści wciąż są w stanie atakować w mieście Maiduguri i wokół niego, a także na większości obszaru północno-wschodniej Nigerii - wskazuje Reuters.

 

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii - lub przynajmniej jej części - w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

 

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie