Stan kryzysowy we Włoszech po silnym wstrząsie w rejonie Etny

Świat
Stan kryzysowy we Włoszech po silnym wstrząsie w rejonie Etny
PAP/EPA/Orietta Scardino

Rząd Włoch wprowadził w piątek stan kryzysowy w dziewięciu gminach w rejonie Katanii na Sycylii, które najbardziej ucierpiały w rezultacie trzęsienia ziemi w nocy z 25 na 26 grudnia, spowodowanego przez przebudzenie się wulkanu Etna. Szkody są tam znaczne.

W wyniku wstrząsu o sile 4,8 obrażenia odniosło 28 osób. Wiele budynków zostało zniszczonych.

 

Stan kryzysowy został wprowadzony na rok w następujących miejscowościach: Aci Bonaccorsi, Aci Catena, Aci Sant'Antonio, Acireale, Milo, Santa Venerina, Trecastagni, Viagrande i Zafferana Etnea - ogłosił rząd Giuseppe Contego po nadzwyczajnym posiedzeniu.

 

Gabinet przyznał też 10 milionów euro na pierwszą pomoc dla ludności. Kilkaset osób zostało tam ewakuowanych z uszkodzonych i zniszczonych domów.

 

Zapadła ponadto decyzja o zawieszeniu obowiązku spłaty kredytów mieszkaniowych przez osoby poszkodowane w wyniku trzęsienia ziemi.

 

Wiele odwołanych rezerwacji

 

"Rząd udzielił natychmiastowej odpowiedzi" - napisał premier Conte na Twitterze.

 

W ciągu trzech dni od Wigilii w rejonie Etny zanotowano ponad tysiąc wstrząsów sejsmicznych, które były rezultatem aktywności wulkanu.

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach sytuacja ustabilizowała się.

 

Poważne problemy ma branża turystyczna w tej części Sycylii. Właściciele hoteli i pensjonatów, którzy mieli komplet rezerwacji na dni przełomu roku, informują o tym, że wiele z nich zostało odwołanych.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie