Paweł Kukiz o planach na przyszły rok: kluczowe wybory do Sejmu, chcemy być języczkiem u wagi

Polska
Paweł Kukiz o planach na przyszły rok: kluczowe wybory do Sejmu, chcemy być języczkiem u wagi
Polsat News

W 2019 r. kluczowe będą dla nas wybory do Sejmu - powiedział Paweł Kukiz. Zaznaczył, że Kukiz'15 chce zdobyć taki wynik, aby być języczkiem u wagi i skłonić zwycięską partię do wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych i zmiany zasad przeprowadzania referendum tak, aby ich wynik był wiążący dla władz.

- Plan na rok 2019 rok jest jeden - dostać się w takiej liczbie do Sejmu, aby nikt nie mógł samodzielnie rządzić" - powiedział dodał Kukiz. - W inny sposób te dwie duże partie władzy nigdy nie zgodzą się na wprowadzenie elementów kontroli obywatelskiej w trakcie trwania kadencji Sejmu - podkreślił.

 

"Ustrój proobywatelski"

 

- Nie ma takiej opcji, żeby mnie ktokolwiek "kupił" spółkami Skarbu Państwa. Mnie mogą "kupić" jedynie tylko tymi fundamentalnymi zmianami ustrojowymi, jak zmiana ordynacji wyborczej, jak obligatoryjne dla władz referendum - zaznaczył Kukiz.

 

Jak zapewnił lider partii, "nigdy nie dążył do tego, żeby w jakikolwiek sposób partycypować w sprawowaniu władzy". "Zawsze dążyłem i dążę do tego, żeby zmienić ustrój na ustrój proobywatelski" - podkreślił.

 

Według Kukiza referenda są ważne, bo obywatele powinni móc odwołać władze, które - jak mówił - sprawują ją "nazbyt autorytarnie" lub "nazbyt ślamazarnie".

 

Paweł Kukiz zaznaczył, że jego ugrupowanie z całą powagą podejdzie do majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, "ale kluczem są wybory parlamentarne".

 

Odniósł się również do doniesień medialnych, według których, jeśli po następnych wyborach Kukiz’15 znajdzie się w opozycji, to on sam zrezygnuję z polityki. Według Kukiza jest to "bzdura". W rozmowie przyznał jednak, że gdyby się okazało, iż Kukiz'15 nie będzie miało realnego wpływu na władzę, to on "nie widzi powodu, aby siedzieć w Sejmie".

 

Plany legislacyjne

 

Zapytany, jakie będą najważniejsze działania Kukiz'15 dotyczące inicjatyw legislacyjnych w 2019 roku, odpowiedział, że będzie to zainteresowanie jak największej liczby osób wprowadzeniem do polskiego systemu prawnego instytucji sędziego pokoju, który - zgodnie z inicjatywą Kukiz'15 - rozstrzygałby w uproszczonym postępowaniu sprawy mniejszej wagi - zarówno karne, jak i cywilne. Sędzia pokoju miałby mieć wykształcenie prawnicze i byłby wybierany w wyborach powszechnych.

 

-To jest nasz priorytet. Jest jakaś nadzieja, że jeszcze w tej kadencji Sejmu rozpoczną się prace nad przygotowanie wprowadzenia tej instytucji w życie - powiedział.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie