Kosiniak-Kamysz o planach na 2019 r.: najpierw decyzja w sprawie formuły startu w eurowyborach

Polska
Kosiniak-Kamysz o planach na 2019 r.: najpierw decyzja w sprawie formuły startu w eurowyborach
Polsat News

Na przełomie stycznia i lutego 2019 r. PSL podejmie decyzję w sprawie formuły startu partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jego ugrupowanie jest gotowe na współpracę z różnymi środowiskami. Na pytanie o plany w związku z wyborami do polskiego parlamentu, Kosiniak-Kamysz podkreślił, że "to już jest wybieganie daleko w przyszłość".

Kosiniak-Kamysz pytany o plany PSL na nadchodzący 2019 rok podkreślił, że będzie to ważny rok. - Pewnie będzie dużo konwencji, bo są i wybory do europarlamentu, i do polskiego parlamentu, więc tych wydarzeń nie zabraknie - zauważył polityk.

 

Zapowiedział, że w pierwszej kolejności zostanie podjęta decyzja w sprawie formuły startu PSL w wyborach do PE. Dodał, że ta decyzja zapadnie na przełomie stycznia i lutego. - Nie ma już dużo czasu, bo termin wyborów do europarlamentu jest już jasno określony - to jest koniec maja - więc trzeba zewrzeć szeregi - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

"Osiąganie wspólnych celów"

 

Dopytywany, czy PSL zawiąże jakieś koalicje na wybory do PE, lider PSL odparł, że "to jest pytanie, na które odpowiedzi jeszcze nie ma". - Jest dobra intencja budowania wspólnej, szerszej listy, ale to musi wejść w porozumieniu, w godnym miejscu dla każdego z podmiotów. Jeżeli tak się nie stanie, to oczywiście też jesteśmy gotowi do samodzielnego startu, tak Rada Naczelna PSL postanowiła. Jeżeli się dogadamy to bardzo dobrze, a jeżeli nie, to startujemy samodzielnie i też to jest dobre rozwiązanie. Zobaczymy jak to będzie - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

 

Dodał, że jego ugrupowanie ma dobre relacje zarówno z Nowoczesną, Platformą Obywatelską jak i Kukiz'15. - Myślę, że ta pozycja normalności w opozycji wyciągania często ręki do tego, kto jest w potrzebie sprawdza się i ja zamierzam to kontynuować - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

Według niego nie chodzi o zacieśnianie więzi w opozycji "tylko o osiąganie wspólnych celów". - To można zrobić na wiele sposobów. My jesteśmy gotowi na współpracę z różnymi środowiskami. Jeżeli się dogadamy, co do programu, do wartości, do godnego miejsca dla wszystkich i tu Platformę, Nowoczesną i SLD, którego nie ma w parlamencie, trzeba brać pod uwagę. Wszystkich traktujemy na równi z równą sympatią - mówił lider PSL.

 

Wybory do Sejmu to "daleka przyszłość"

 

Na pytanie o plany na wybory do polskiego parlamentu, Kosiniak-Kamysz podkreślił, że "to już jest wybieganie daleko w przyszłość". -Zobaczymy jak wyjdą wybory do europarlamentu; to też będzie miało znaczenie - zaznaczył.

 

Na początku grudnia Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęła uchwałę upoważniającą zarząd partii do rozmów z różnymi środowiskami politycznymi w sprawie formuły startu w wyborach do PE. Rada Naczelna jednocześnie postanowiła rozpocząć przygotowania do samodzielnego startu partii w wyborach, gdyby te rozmowy nie przyniosły skutku.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja przyszłego roku; Polacy wybiorą w nich 52 eurodeputowanych.

Lider PSL powiedział też, że w przyszłym roku ludowcy będą promować swoje sztandarowe projekty takie jak: "Emerytura bez podatku", "Godzina dla rodziny", czy "Złotówka za złotówkę". - Więc tych tematów na pewno nie zabraknie - podkreślił.

 

Dodał, że ludowcy będą chcieli co tydzień przedstawiać jakieś zagadnienie związane z ich programem. - A Zaczniemy od energii odnawialnej, od zielonej strony mocy, od czystej i taniej energii dla Polaków - podkreślił.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie