Ukraina: 29 grudnia rozpocznie się rozejm w Donbasie

Świat
Ukraina: 29 grudnia rozpocznie się rozejm w Donbasie
cctv

29 grudnia w Donbasie na wschodzie Ukrainy rozpocznie się rozejm w trwających tam walkach między ukraińskimi siłami rządowymi a wspieranymi przez Kreml separatystami - oświadczył w czwartek przedstawiciel Kijowa w rozmowach ws. Donbasu Jewhen Marczuk. Ustalenia te zapadły w ramach trójstronnej grupy kontaktowej do spraw Donbasu - powiedział stacji telewizyjnej Priamyj.

Grupa, w której znajdują się przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Ukrainy i Rosji, przeprowadziła w czwartek wideokonferencję.

 

- Omówiona została propozycja Ukrainy, wniesiona jeszcze na poprzednim spotkaniu, dotycząca zawieszenia broni. Zaproponowaliśmy ogłoszenie ciszy, czyli bezterminowego wstrzymania walk od jutrzejszej nocy, czyli od godziny 0:01 w dniu 29 grudnia - powiedział.

 

Marczuk wyraził przekonanie, że podczas rozejmu można będzie wyremontować bądź odbudować obiekty infrastruktury, zniszczone w wyniku walk w pobliżu linii rozgraniczenia.

 

Poprzednie zawieszenie broni w Donbasie grupa trójstronna ogłaszała pod koniec sierpnia. Był to tzw. rozejm szkolny na czas rozpoczęcia nauczania w placówkach oświatowych. Obecny rozejm związany jest z okresem świąteczno-noworocznym.

 

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie