Putin obserwował udany test hiperdźwiękowych pocisków Awangard

Świat
Putin obserwował udany test hiperdźwiękowych pocisków Awangard
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Prezydent Rosji Władimir Putin obserwował w środę udany test nowych pocisków o prędkości hiperdźwiękowej Awangard - podała agencja RIA. Jak poinformował Kreml, test pocisku odbył się na rosyjskim Dalekim Wschodzie, ale Putin obserwował go zdalnie, z budynku ministerstwa obrony w Moskwie. Prezydent powiedział, że już w przyszłym roku system Awangard trafi do rosyjskiej armii.

- To wielki sukces i wielkie zwycięstwo. Wspaniały prezent dla kraju na Nowy Rok - oświadczył Putin w Narodowym Centrum Zarządzania Obroną w Moskwie. O pocisku Awangard, który może przenosić głowice nuklearne, rosyjski prezydent po raz pierwszy mówił w marcu.

 

Jak wówczas zapowiadał, będą one mogły dosięgnąć niemal każdego miejsca na Ziemi i będą w stanie ominąć amerykańską tarczę antyrakietową.

 

Według podanych w środę informacji w czasie udanego testu pocisk, lecąc z prędkością ponaddźwiękową, wykonał manewry pionowe i poziome i we wskazanym czasie raził umowny cel na poligonie Kura w Kraju Kamczackim.

 

Ma powstać specjalny pułk, który otrzyma pociski

 

Według agencji TASS, powołującej się na dostępne informacje o pocisku, został on zaprojektowany w rosyjskich zakładach w Rieutowie i był testowany od 2004 roku. Jest zdolny osiągać w gęstych warstwach atmosfery prędkość hipersoniczną i manewrować, omijając systemy obrony antyrakietowej.

 

Putin powiedział, że już w przyszłym roku system Awangard trafi do rosyjskiej armii. Według jego słów ma powstać specjalny pułk, który będzie miał na uzbrojeniu te pociski.

 

- Władze rosyjskie podejmą dodatkowe działania na rzecz stworzenia najnowszych systemów uzbrojenia, w które zostaną wyposażone armia i flota - oświadczył prezydent Putin.

 

Dowódca rosyjskich wojsk rakietowych generał Siergiej Karakajew zapowiadał, że pierwsze kompleksy Awangard z blokiem ponaddźwiękowym trafią do jednostki w obwodzie orenburskim.

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie