"Antyterrorystyczne" ławki stanęły na pl. Mickiewicza w Poznaniu

Polska
"Antyterrorystyczne" ławki stanęły na pl. Mickiewicza w Poznaniu
Miasto Poznań/

12 ławek o wadze 800 kg każda zamontowano na placu Adama Mickiewicza w centrum Poznania. Plac, na którym stoją m.in. Poznańskie Krzyże, to miejsce częstych uroczystości i imprez masowych; ławki mają zwiększyć bezpieczeństwo ich uczestników.

Jak wyjaśniła Katarzyna Parysek-Kasprzyk z poznańskiego magistratu, plac Mickiewicza został wskazany przez policję jako jedno z miejsc, które wymaga szczególnej troski.

 

To kolejna po ulicy Półwiejskiej lokalizacja, gdzie miasto wprowadziło rozwiązania chroniące przed niespodziewanym wjazdem pojazdu w tłum ludzi.

 

- Poszukiwaliśmy rozwiązania, które musi spełnić kilka warunków: poprawić bezpieczeństwo, wpisać się w historyczny i architektoniczny kontekst dawnej Dzielnicy Zamkowej, ale także mieć walor funkcjonalny i użytkowy. Dodatkowym utrudnieniem były bardzo wysokie koszty elementów posiadających stosowne certyfikaty bezpieczeństwa oraz fakt, że nie są one zwykle szczególnie urodziwe. Optymalnym rozwiązaniem wydawały się nam estetyczne ławki - powiedziała.

 

Wykonane z konglomeratu betonu i naturalnego kamienia ławki powstały we Włoszech, ich projektantem jest Dawid Strębicki. Jak ocenił wiceprezydent miasta Mariusz Wiśniewski, wpisują się stylistyką w przestrzeń placu oraz jego posadzkę.

 

Wszystkie zostały na stałe przytwierdzone do płyty placu, co stanowi dodatkową zaporę przed nagłym wjazdem pojazdu w ludzi.

 

Na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu stoi pomnik Ofiar Czerwca 1956 oraz pomnik wieszcza. Jest to miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i historycznych.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze