Ukraina chce punktu obserwacyjnego OBWE w Cieśninie Kerczeńskiej

Świat
Ukraina chce punktu obserwacyjnego OBWE w Cieśninie Kerczeńskiej
Wikipedia/VMorozoff/ CC BY-SA 3.0

Ukraina zaproponowała trójstronnej grupie kontaktowej ds. Donbasu rozmieszczenie w Cieśninie Kerczeńskiej punktu obserwacyjnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - oświadczył przedstawiciel Ukrainy w grupie, były premier Jewhen Marczuk.

- Wnieśliśmy propozycję, by Specjalna Misja Monitoringowa OBWE rozmieściła swój punkt obserwacyjny w Kerczu (na zajętym przez Rosję Krymie) dla monitoringu i kontroli sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej - powiedział na briefingu prasowym w czwartek w Kijowie.

 

Według Marczuka przedstawiciele Rosji w grupie trójstronnej odrzucili tę ofertę; z taką samą reakcją spotkały się ukraińskie propozycje w sprawie uwolnienia zatrzymanych przez Rosjan ukraińskich marynarzy oraz demilitaryzacji Morza Czarnego i Azowskiego. „Strona rosyjska nie poparła żadnej z naszych propozycji - podkreślił były premier.

 

Cieśnina Kerczeńska to przeprawa, która łączy Morze Czarne z Azowskim. Według umowy między Ukrainą i Rosją z 2003 roku Morze Azowskie i Cieśnina uznawane są przez oba kraje za ich terytorium wewnętrzne; zarówno Ukraina, jak i Rosja, mają tam swobodę żeglugi, jednak nigdy nie dokonały one delimitacji granicy na tych wodach.

 

25 listopada Rosjanie ostrzelali trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, przejmując je i zatrzymując 24 członków ich załóg. Ukraina uznała to zdarzenie za akt otwartej agresji i ogłosiła stan wojenny przy granicy z Rosją i na obszarach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

 

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, regularnie spotykająca się w stolicy Białorusi, Mińsku, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. W jej obradach uczestniczą także wysłannicy samozwańczych prorosyjskich republik ludowych Donbasu - donieckiej i ługańskiej. Do ostatniego posiedzenia grupy doszło w środę.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie